Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
18.04.2014 - 15:53
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bodrum Tohum Derneği doğal üretimle geleceği koruyor

Bodrum Tohum Derneği, geleceğin koruyucusu doğal tohum bilincini yayıyor, doğaya zarar vermeyen sağlıklı üretimin yapıldığı bir tarım sektörü için çalışıyor.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

TARIMDA yerli tohum kullanımını yaygınlaştırarak, üreticileri doğal üretim teknolojisi konusunda bilinçlendirmek ve Üretici pazarları oluşturmak amacıyla kurulan Bodrum Tohum Derneği, semt pazarlarında da stant açarak doğal üretim konusunda bilgi veriyor, broşür dağıtarak; geleneksel yöntemlerle, eskiden kalma tohumların kullanıldığı, doğaya zarar vermeyen sağlıklı üretimin yapıldığı bir tarım sektörü için çaba sarfediyor.

Çarşamba günleri de Ortakent halk pazarında doğal tohum ve fideleri vatandaşlarla buluşturan Dernek Üyeleri, ‘Tohumuna Sahip Çık Geleceğini Koru’  başlıklı broşürlerini de ücretsiz dağıtarak, tohumlar, bitki hastalıkları ve bitki zararlılarıyla mücadele konusunda bilgi veriyorlar.

DOĞAYA ZARAR VERMEYEN ÜRETİM

Bodrum Tohum Derneği Başkanı Elvan Sağbili, köylülerin ürettikleri organik ve sağlıklı ürünleri satabilmeleri için Üretici Pazarları kurmayı hedeflediklerini belirterek, eskiden kalma tohumların kullanıldığı,

doğaya zarar vermeyen sağlıklı üretimin yapıldığı bir tarım sektörü için çalıştıklarını söylüyor.

ÜRETİCİ KÖYLÜLERE DAĞITILACAK

Köylerden toplanan ve Bodrum Tohum Derneği’nin üyelerinin uzun yıllardır biriktirdiği yerel tohumlar, Ortakent’te Bodrum Belediyesi’nin tahsis ettiği, 3 dönümlük serada ekilerek fide yetiştiriliyor. Bu fideler yalnızca yerel tohum kullanarak doğal tarım yapacak olan Bodrumlu üretici köylülere dağıtılacak.

Dernek Yönetim Kurulu Üyesi İrem Verdön, hiçbir tarım ilacı ve kimyasal gübre kullanılmadan köylüler tarafından yetiştirilen bu ürünlerin

aracısız olarak Bodrum Tohum Derneği ve Bodrum Belediyesi’nin yaptığı protokol çerçevesinde açılacak olan Bodrum Üretici Pazarı’nda satışa sunulacağını söylüyor.

Günlük gazete manşetleri TIK’la


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :