Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
24.04.2014 - 16:10
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çamlıca Camii ne zaman açılacak?

Çamlıca Camii’nin ibadete açılması için çalışmalar aralıksız devam ediyor. Yapımına 8 ay önce başlanan Çamlıca Camii'nin yarısının tamamlandığı belirtilirken açılış tarihi de belirlendi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

ÇAMLICA Camii çalışmalarında yarıya gelindiği açıklandı. Yapımına 8 ay önce başlanan Çamlıca Camii inşaatının yüzde 50'lik kısmının tamamlandı. Caminin açılış tarihi ise 1 Temmuz 2016'da Kadir Gecesi olarak belirlendi.  İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, Cumhuriyet döneminde inşa edilen en büyük cami olma özelliği taşıyacak Çamlıca Camii'nin hafriyat çalışmalarının 29 Mart 2013 günü başladığını hatırlatarak, "3 Ağustos 2013 günü temel atma merasimimizi yaptık. Geçen 8 aylık dönemde inşaatımızın yüzde 50'lik kısmını tamamladık. İnşaatta şu anda 286 kişi görev yapıyor. Mimarından işçisine kadar arkadaşlarımız amatör ruhla profesyonelce bir çalışmayı sergilemenin gayreti içerisinde. Çok sayıda mimar arkadaşımız da camimizin ince işlerinin proje ve detay çalışmalarına devam ediyor." denildi. Caminin şadırvan avlusunda 30 kubbe olacağını anlatan Külünk, şu an inşaatta bu kubbe kalıplarının görülebildiğini söyledi.

NORMAL HIZDAN DAHA HIZLI

Enson’a göre,Külünk, herkes gibi kendilerinin de sabırsızlıkla beklediği minarelerin belirmeye başladığını aktararak, birkaç ay içerisinde altı minareden bir veya ikisinin yükselmeye başlayacağını söyledi. Şu anda minarelerin kütüğünün tamamlandığını anlatan Külünk, “Minare normal inşaat hızından çok farklı bir hızla yapılmak zorunda. Minareler için özel çelik kalıplar yapıldı. Zannedersem birkaç ay sonra bir veya iki tane minaremizi bayağı yükselmiş olarak görebilirsiniz” dedi.

KADİR GECESİ İBADETE AÇILACAK

Minare siluetini Anadolu Yakası’nda yansıtacak Çamlıca Camii’nin 1 Temmuz 2016'da Kadir Gecesi'nde ibadete açılması hedefleniyor. Külünk, bu hedefi tutturmak için ciddi bir gayret içerisinde olduklarını, projenin her anını, yaşadıklarını tarihe not düşmek adına kamerayla belgeleme çalışması yaptıklarını sözlerine ekledi.

Günlük gazete manşetleri TIK’la

 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :