Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
18.06.2014 - 14:21
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ramazan ne zaman başlıyor? İlk iftar ve sahur ne zaman?

2014 Ramazan Ayı ne zaman başlıyor? İlk orucu ne zaman? 2014 ilk iftar ne zaman? Ramazan ayın kaçında başlıyor? 2014 Ramazan Bayramı ne zaman? İlk sahura ne zaman kalkacağız?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

11 AYIN Sultanı Ramazan’a sayılı günler kaldı.

Müslüman alemin en kutsal ayı olan Ramazan, 28 Haziran 2014 Cumartesi günü başlıyor.

Ramazan Bayramı da 27 Temmuz’da (Arefe) başlıyor. Bayram’ın 1. Günü 28 Temmuz’a rastlıyor.

27 TEMMUZ 2014 PAZAR AREFE

28 TEMMUZ 2014 PAZARTESİ RAMAZAN BAYRAMI- 1.Gün

29 TEMMUZ 2014 SALI RAMAZAN BAYRAMI- 2.Gün

30 TEMMUZ 2014 ÇARŞAMBA RAMAZAN BAYRAMI-3.Gün

ÜÇ AYLARIN SONUNCUSU RAMAZAN

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayı on bir ayın sultanı ve ayların en faziletlisidir. Zira bu ayda Kur'an indirilmeye başlanmış ve ay boyunca oruç tutmak farz kılınmıştır.

Kur'an'ın indirilmeye başlandığı bu ay içinde Kur'an-ı Kerim'deki ifadesiyle bin aydan daha hayırlı olan "Kadir Gecesi" vardır. Bu gece Allah'ın müminlere bahşettiği çok yüce bir ikramıdır. Ramazan'ın her gecesinin dolu dolu geçirilmesi için bu gecenin zamanı gizlenmiştir. Ancak Kadir gecesinin Ramazan'ın son on günü içinde olduğuna dair güçlü işaretler vardır.

ÜÇ AYLAR ORUCU

İslâm’da zamanla kayıtlı oruç, sadece Ramazan’da vardır. Onun dışında “üç aylar” orucu diye bir oruç asıl kaynakla-rımızda bulunmamaktadır. Müslüman, Recep ve Şaban aylarında çok oruç tut-malıdır ama onları tamamen oruçlu geçirmek diye bir husus kitaplarda bulunmamaktadır. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Hz. Âişe’nin ifadesine göre Ramazan’dan başka hiçbir ayı bütünüyle oruçlu olarak geçirmemiştir. Ramazan’dan sonra en çok oruç tuttuğu ay ise Şaban ayıdır.(Müslim, Sıyam 175, 176).

REGAİB KANDİLİ DE BU AYDA

Recep ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecesi Regaib kandilidir. Regaib, "pek çok ihsan" manasına gelen "Ragibe" kelimesinin çoğuludur. Bu gecede Cenab-ı Hakk engin rahmetiyle tecelli edip sonsuz mağfiretiyle muamelede bulunduğu için geceye bu isim verilmiştir.

Günlük gazete manşetleri TIK’la

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :