Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
27.06.2016 - 15:48
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu son yıllarda bankalardan kredi alırken üzerinde çokça düşünülmesi gereken bir problem haline geldi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu son yıllarda bankalardan kredi alırken üzerinde çokça düşünülmesi gereken bir problem haline geldi. İnsanlar nakit ihtiyaçlarını giderebilmek, bireysel ihtiyaçları sebebiyle, emlak satın almak ya da araç almak için kredi almak isteyebilirler. Günümüze kişiler doğum, ölüm ve tatil sebebiyle dahi kredi ekebilmekte hatta nakit avans talebinde bulunabilmektedirler.

 

Ancak bankalardan kredi çekebilmek artık eskisi kadar kolay değildir. Birçok kişi bankaların kendilerine başvuran herkese kredi vereye çalıştığını sanmaktadır. Bu çok yanlış bir söylemdir. Bankalar başvuruları tek tek titizlikle inceleyip krediyi gerçekten ödeyebileceklerini düşündükleri kişilere vermeyi tercih ederler. Bu konuda alınan her risk bankanın kendisini riske atması demektir.

 

Bu sebepten ötürü kredi notu bankalar için önem taşımaktadır. Kredi notu daha önce kredi kartı kullanımınızı ve ödemelerinizi ne kadar iyi şekilde yaptığınızı gösteren aslında sizi ekonomik anlamda denetleyen ve derecelendiren bir sistemdir. Kredi notunuz yüksekse daha önce hiç kredi kartı kullanmamış olabilirsiniz, bankalar bu durumda gelir belgenize bakmak isteyecektir. Gelir belgenizde yazan tutar, yani maaşınız sizin o krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinizin kanıtıdır. Kredi notunuzun düşük olması ise daha önce yapılmış olan borçların uzun süreli olarak zamanında ödenmediği anlamına gelmektedir. Bu yüzde bankalar kredi notu düşük ya da sicili bozuk kişilere kredi vermek istemezler.

 

Kredi almak için kredi notu bu kadar büyük anlam ifade ettiğinden vatandaş kredi notunu nasıl öğreneceğini merak etmektedir. Kredi notu direkt olarak bankaya giderek olumlu ya da olumsuz değerlendirilmeyle öğrenilebilir.

 

http://www.kredisorgulama.org/kredi-notu-nasil-ogrenilir

 

 

Artık Android ve İphone yazılımlarında kredi notunuzu nasıl öğrenebileceğinize dair yeni uygulamalar geliştirilmiştir. İnternetten de, bankaların internet sitelerine giriş yaparak kredi alıp alamayacağınızı öğrenebilir ya da bu iş için özel olarak geliştirilmiş olan findeks, kredi notlarım ya da kredi sorgulama gibi sitelerle Tc kimlik numaranız ve size ait birkaç bilgiyle kredi alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Yukarıda bahsedildiği gibi, kredi notunuzun yüksek olması krediyi kesin olarak alacağınız anlamına gelmemektedir. Bu süreçte kontrol edilen diğer bir belge olan gelir belgesi de sonucu etkileyecektir.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :