Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
21.02.2017 - 22:17
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Samsuna Gitmek İçin Nedenler

Türkiye de bitki çeşitliliği en fazla olan ve en yeşil olan yerlerden birisi de Karadeniz.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Kendine özgü değerleri, fındığı, yaylaları, çayı ile kültür turlarının ve doğa tutkunlarının bir numaralı adresi. Orta Karadeniz bölümünde yer alan Samsun ili ise bölgenin en büyük ve en gelişmiş kentlerinden.

Kızılırmak ve Yeşilırmak deltalarına ev sahipliği yapan, verimi ile ünlü Bafra ve Çarşamba ovaları üzerinde kurulu olan bu il Atatürk’ün Anadolu da milli mücadeleyi başlattığı nokta olduğu için ayrı bir öneme de sahip.

Samsunda ise şehir merkezi dışında gezilecek yerler oldukça fazla. Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmak deltası kuş cenneti, Kabaceviz şelaleleri,  sıklıkla haber konusu olan Amisos arkeolojik kazı alanı da bunlardan bazıları. Şehir merkezinde gezilebilecek yerleri ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Onur Anıtı ve Atatürk Parkı

Avustralyalı heykeltıraş Heinz Kreppel tarafından 1928 – 1931 yılları arasında yapılan bu eser Atatürk’ün 1919 yılında Samsunda milli mücadeleyi başlatması anısına yaptırılmış.

Milli Mücadele Açık Hava Müzesi ve Bandırma Vapuru

Bandırma vapuru Samsun ilini yansıtan en önemli özelliklerden. 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a demir atan vapurun birebir aslına uygun olarak yapılan bu vapur Milli mücadele açık hava müzesinde sergilenmektedir.

Kuruluş Yolu ve Tütün İskelesi

Atatürk ve silah arkadaşlarının temsili olarak Samsun’a çıkışını gösteren Kurtuluş yolu Atatürk ve arkadaşlarının karaya ayak bastığı Tütün iskelesinden Mıntıka palas oteline kadar uzanan bir yol. Protokol yolu adı ile 2009 da hizmete açılan yol Bandırma vapurunun da yapılması ile tam bir açık hava müzesine dönüştürülmüş durumda.

Yukarıda saydıklarımızdan başka Samsun merkezdeİlkadım anıtı, saat kulesi ve saathane meydanı, Samsun kalesi ve hamam kalıntıları, Yabancılar ve mecidiye çarşıları, büyük cami, kent müzesi, arkeoloji ve etnografya müzesi, gazi müzesi, doğu park ve fuar alanı, amazon köyü ve çift aslanlı amazon heykelini gezme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Samsun ile ilgili daha fazla habere ve bilgiye ulaşmak için ise samsun haber sitemizi ziyaret edebilirsiniz.  


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :