Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
06.06.2012 - 10:40
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milenyum Nedir? Yeni Milenyum ne zaman başlıyor?

Milenyum ne demek ? Milenyum nedir? Milenyum kaç yılda bir başlar? Yeni Milenyum ne zaman başlıyor? 1000 yıl ne demek? Milenyum çağı ne zaman başlıyor?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar
Milenyum bin yıllık bir zaman dilimidir. Teologlar ve sosyal bilimcilere göre ise Milenyum çok daha özel bir anlam taşıyor ve yeni bir çağın başlangıcı, mücadelelelerin ve acıların ortadan kalkacağı, barış, adalet ve mükemmel uyumun en yüksek derecede hakim kılınacağı 'yeryüzünde bir cennet' inancını da içeren çağı simgeliyor. Hıristiyanlar için Milenyum Hazreti İsa'nın bin yıllık bir zaman diliminde dünyayı yönetmek amacıyla geri döneceği bir dönem demek. Aslında, Milenyum fikri Hristiyanlık'takinden çok daha öncelere dayanıyor ve bir şekilde cennete dönüş genel inanç sistemlerinde neredeyse evrensel bir olgu olarak kendini gösteriyor. 

 
Yeni Milenyum ne zaman başlıyor? 
 
Yeni Milenyum 1 Ocak 2001'de başlıyor. Bu tarih, sıfır sayısının kullanılmadığı Roma rakamları hala kullanılmakta iken hazırlanmış olan Gregoryen takviminden kaynaklanıyor. Bu takvimle ilgili problemler ilk olarak Dionysus Exiguus adlı bir papazın beşinci yüzyılın sonlarında AD (milattan önce MS) sistemini tanıtmasıyla ortaya çıktı. Roma rakamlarında sıfır bulunmadığı için İsa'nın doğumunu Millattan sonra 1 olarak belirledi. Onun hatası iki yüzyıl sonra, Dionysus'un sistemini İsa 'nın doğumundan önceki yıllara da yayan BC(Millattan Önce MÖ)sistemini yaratan papaz Venerable Bede tarafından daha da fazlalaştırıldı. Ataları gibi, o da sıfırı kullanmadı ve takvim geriye doğru giderken MS 1'den MÖ 1'e atlamak zorunda kaldı. Bu 11'den 9'a doğru sayarken 10'u atlamak gibi çok gözüküyor olsa da 1200 yıl boyunca devam eden takvimsel bir anormallik olarak sürüp gitti. Bu sisteme göre, ilk Milenyum'un ilk yılı MS ocak 1, 1'de başladı. Buna göre bininci yıl MS Aralık 31, 1000'e kadar sürdü. Aynı işleyişle ikinci Milenyum'un ilk günü ocak 1, 1001'di. Bu yüzden önümüzdeki Milenyum'un başlangıcı 1 Ocak, 2001 olacak.

1 Ocak 2000 tartışması 
 
Birçok insan yeni Milenyum'un arifesini, teknik olarak bir yıl erken olmasına rağmen 31 Aralık 1999 / 1 Ocak 2000 gecesinde kutlayacak. Daha önceki yüzyıllarda da benzeri bir tartışma çıkmıştı. Aralık 26, 1799'da The Times'da "Bu yüzyıl ocak 1, 1801'e kadar sürecek... Bu olayı daha fazla devam ettirmeyeceğiz... Bu saçma, çocukça bir tartışma ve bizim beyan ettiğimize ters fikirler taşımayı sürdürenlerin anlamsız isteklerini ortaya koyuyor. Ama bugün Greenwich'teki eski kraliyet gözlemevi bile, 2001'in yeni Milenyum'un başlangıcı olduğu fikrini sürdürür iken 2000' kutlamayı planlıyor.

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :