Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
21.09.2017 - 12:54
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara Antlaşması’nın Önemi

5 Haziran 1926 tarihinde Türk Devleti ile İngiltere arasında Ankara’da imzalanmış olan bu antlaşma Türk hükümeti açısından son derece büyük önem taşımaktadır. Bu antlaşmanın imzalanmasına bağlı olarak birçok karara varılmış ve çeşitli gelişmeler yaşanmışt

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

5 Haziran 1926 tarihinde Türk Devleti ile İngiltere arasında Ankara’da imzalanmış olan bu antlaşma Türk hükümeti açısından son derece büyük önem taşımaktadır. Bu antlaşmanın imzalanmasına bağlı olarak birçok karara varılmış ve çeşitli gelişmeler yaşanmıştır.

·    Suriye sınırı bu antlaşmanın imzalanmasıyla birlikte güvenlik altına alınmış oldu.

·    Antlaşma şartlarına bağlı olarak Musul ve Kerkük’ün Türk hükümeti tarafından toprak bütünlüğünün sağlanması şartıyla bırakılması Türkiye’yi derinden etkilemiştir. Antlaşmaya göre Musul vilayeti Irak’a bırakıldı. Irakla Türkiye’nin arasında ise ateşkesi belirleyen sınır hattı olarak Brüksel Hattı belirlendi. Bunun yanı sıra Irak’ın Musul’dan elde etmiş olduğu petrol gelirinin %10’luk kısmını toplam 25 yıl süreyle Türkiye’ye vermesine karar verildi; ancak Türkiye bu parayı sadece 4 yıl aldı. 4 yıldan sonra kalan 21 yıl boyunca alacağı gelirden ise 500.000 sterline İngiltere’nin lehine olacak şekilde vazgeçmiştir.

·    Bu antlaşmayı önemli kılan konulardan bir tanesi de Türkiye ve Irak arasında suçluların iadesi antlaşmasının yapılmış olmasıdır.

·    Ankara Antlaşması ile birlikte günümüzdeki Türkiye-Irak sınırı çizilmiştir ve toprak bütünlüğünün bozulması gibi bir duruma karşılık olarak koruma altına alınmıştır. Yani bugünkü sınırların belirlenmesi açısından bu antlaşmanın önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

1932 tarihinde Irak hükümetinin İngiltere’den bir bağımsızlık kazanmasına bağlı olarak Türkiye ile Irak arasında yeni bir protokol imzalanmıştır ve protokole göre aynı şekilde anlaşmaya devam edilmesi kararı alınmıştır.

İmzalanan bu antlaşmanın Türk milleti açısından birçok olumsuz yönü bulunmaktadır. Özellikle de Misak-ı Millîye aykırı olması sebebiyle bu antlaşma son derece önemlidir. Ankara antlaşmasının imzalanması ile birlikte Türk hükümeti Musul ve Kerkük’ü kaybetmiş böylelikle topraklarından bir şekilde taviz vermiş olmuştur. Yani Türk tarihi açısından Ankara antlaşmasının büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz.

Detaylı bilgi için: Ankara Antlaşması makalesine bakabilirsiniz.

 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :