Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
18.12.2017 - 14:15
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik adından da anlaşılabileceği üzere bir kurumun, kuruluşun, oluşumun vakfın veya topluluğun hem şirket içerisinde hem de şirket dışında duruşunu, fikirlerini, amaçlarını ve prensiplerini temsil eden bir nevi kimliktir.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Kurumsal kimlik adından da anlaşılabileceği üzere bir kurumun, kuruluşun, oluşumun vakfın veya topluluğun hem şirket içerisinde hem de şirket dışında duruşunu, fikirlerini, amaçlarını ve prensiplerini temsil eden bir nevi kimliktir.

Kurumsal kimlik, şirketin dış dünyadaki görünümüdür. Kurumsal kimlik şirketlerde ortaya çıkabilecek kimlik krizlerinin önüne geçmek için oldukça da gerekli görülmektedir. Aynı zamanda iyi düşünülmüş bir kurumsal kimlik şirketlerin son kullanıcı nezdinde prestij kazanmasını sağlayacaktır. Kurumsal kimliğin amacı şirketlerin müşterileri gözlerindeki saygınlığı arttırmaktır. Ayrıca hazırlanan bu kimlikler müşteriler tarafından benimsendiğinde şirkete olan güveni arttıracak ve müşterilerin akıllarında yer etmesine yardımcı olacaktır.

Bu tür kimlikler oluşturulma aşamasındayken tasarıma ve içeriğe mümkün olan en büyük önem verilmeli ve mümkünse alanında uzmanlaşmış kişilerin profesyonel destekleri alınmalıdır. Unutmamak gerekir ki kurumsal kimlik şirketin dış dünyaya açılan yüzüdür. Adeta şirketin imzası yerine geçecek olan bu kimlikler itina ile oluşturulmalıdır. Çünkü müşterilerin gözünde oturmuş olan bir kimliğin yerine yenisini oluşturma çabası çok uzun ve zorlu bir sürece gebelik edecektir.

Şirketin ürettiği ürünler, aynı ürünlerin ambalajları, şirketler adına kesilmiş faturalar, e-mailler, şirket binası, ofisler, şantiye alanları, çevre şirketlere ait reklam unsurları, şirketin kendisine ait reklam unsurları kurumsal kimliği oluşturmaktadır. Katılımda bulunulmuş fuarlar, broşürler, şirketin logosu, varsa bayrağı, şirket için hazırlanmış kataloglar ve hatta şirket içi raporlarda kurumsal kimliğin oluşumunda yardımcıdır.

Şirketlerin web siteleri ve sosyal medya platformları üzerindeki profilleri de kurumsal kimliğin içerisinde yer alır. Kurumsal kimlik, bir şirketin veya markanın tüm alanlardaki imajı ile ilgilenir. Kurumsal kimlik her ne kadar değiştirilebilir bir unsur olsa da hiç bir şirket kurumsal kimliğini sıklıkla büyük değişikliklere uğratmak istemez. Şirketin adeta imzası olan kurumsal kimliğin değişime kapalı olduğunu söylemek bile doğrudur.

Kurumsal kimlik çalışmaları birçok unsurdan etkilense de temel olarak şirketin logosu üzerine yoğunlaşır. Logonun renklerinin aynı kalması ve hatta yazı tipinin dahi değiştirilmemesi kurumsal kimlik çalışmalarının en temelidir. Kurumsal kimlik müşterilerin aklına firma adına oluşturduğu saygınlık ve imaj ile yerleşir. Şirketlerin reklam stratejilerinin başarıya ulaşması adına olmazsa olmaz bir unsurdur.

Şirketin logosunun yanı sıra şirkete ait bir slogan da kurumsal kimliği oluşturan yapı taşlarından biridir. Akılda kalıcı ve sade bir slogan müşterilerin gözünde her zaman daha iyidir. Müşterilerin bir şirkette gözüne ilk çarpan şey hiç şüphesiz şirket logosu ardından da şirkete ait benzersiz bir slogandır.

Kurumsal kimliğin akıllarda yer etmesini sağlamak adına kullanılacak renkler ve yazı tipleri her zaman aynı olmalıdır. Şirketlerin yazışmalarında kullandığı kağıtlardan reklam panolarındaki logolarına kadar bir birinin aynısı olmalıdır. Bu renkler ve yazı tipleri firmanızın vermek istediği mesajın görsel iletişimdeki yansıması haline gelmelidir.Bu tür çalışmalar bir nevi müşteriye verilmek istenilen mesaj için zarf görevi görmektedir.

İstenilen etkiye ve geri dönüşe sahip başarılı bir pazarlama stratejisi için kurumsal kimlik her yönüyle iyi tasarlanmalı ve şirketi tamamen yansıtmalıdır. Bu çalışmalar marka yaratma aşamasının temel taşlarıdır. Pazar içerisinde kendisine yer etmeyi düşünen bir şirket daha pazara açılmadan önce kurumsal kimliğini en büyük titizlikle oluşturmalıdır. Aynı zamanda Samsun prodüksiyon şirketi olan Adtorium bu hizmeti sağlayabilmektedir.

Büyük çalışmalarla üretilen bir kurumsal kimlik son kullanıcıya hemen etki etmeyebilir. Tasarlama aşaması verimli geçmiş bir kimlik şirketlerin müşteri gözünde saygınlık ve prestij kazanması zaman içerisinde sağlayacaktır. Şirketlerin dış dünyaya açılan kapısı niteliğinde olan kurumsal kimlikler şirketin imzası niteliğinde olacağından gerekli özenin gösterilmesi gerekmektedir.Tüm tasarımları
https://www.adtorium.com/blog/kurumsal-kimlik-tasarimi adresinde uygun olarak bulabilirsiniz.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :