Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Dr. Güler Demir

          gulerdemir2009@gmail.com
         VAR GÜCÜ İLE SUSMAK

Suskunluk kolay değildir. Zaman zaman paramparça olurcasına kırılsanız dahi sabırla susmak, sanıldığı gibi onaylamak anlamına gelmez. Naifliğinden susar insan, yanlış yapanın yanlışını yüzüne vurmak kolay gelmez. İncinir ama incitemez. Çünkü öyle yetişmiştir. Çünkü arsız değildir. Çünkü kırılgan olduğundan diğerinin de öyle olduğu duygusuna sahiptir. En çok da imaların arkasındaki pespayeliği gizleyen sözün sanatı hırpalar, yorar ruhunu. Onlara karşı safça tepkileri aslında kavrayış yeteneğinin azlığından değildir.

Fazlaca insan, fazlaca naif yaratılışındandır. En ağır söylem ve eylemler karşısında bile var gücü ile susmayı sürdürür. Üstelik çoğu zaman da yanlış yapanın bir doğrusu ona o yanlışları unutturur. Şüphesiz, doğru ve/ya da yanlış da görece ve tartışmalıdır. Bununla beraber, diğerini acıtan, inciten, rencide eden; hakkaniyet dışı, adil olmayan şeyin doğru olduğu söylenemez.

Naif kişi, yanlışa ilişkin yargıya varmada çok temkinlidir; “yanlış anlayan benim” der. Sorgulamaların hedefi hep kendi öz benliğidir. Ancak bir gün gelir, o çeşitli kılık kıyafetlerle, çeşitli kılıflar içinde gezen, ona neredeyse illüzyonmuş algısını veren yanlışlar, suskunluğunu rayından çıkarır ve artık var gücü ile susmayı sürdüremez. Kendini kandırmaktan vazgeçer.

O yanlışın artık sözcüğün tam anlamı ile gerçekten yanlış olduğuna emindir. Hiçbir şey sonsuza dek kendini gizleyemez. Sizi kendinizden dahi şüpheye düşüren o yanlışlar da gizlerinden soyunur, gün yüzüne çıkar; artık açık seçik ortadadırlar. Size bakar, siz onlara bakarsınız.

Karar anı gelir! Bu noktadan sonra susmak, yanlışa, suça ortaklık olur olsa olsa. Naifliğin suskunluğu ağırdır; biriktirdiklerinin bir yanardağ gibi patlayışı ise daha da ağırdır. Hem kendisini hem çevresini yakar. Yanlışa karşı cephe almak sancılıdır. Çok ağrı verir ama katlandıkça iyileşir, iyileştirirsiniz.

Peki ya o suskunluğun nedeni ödenecek bedellerin hesabı ise ne demelidir? Karanlığı aydınlatacak mumu, “olur ya kaza eseri elimi yakarım” diye eline almayanların üstüne üstlük riyakâr söylemlerinde doğruyu savunmaları nasıl açıklanabilir? Hakkı, haklıyı savunmak risk almaktır. Kayıplar verir ama kendinizi kazanırsınız. Kaybedeceklerinize sarılmanız durumunda ise yok olursunuz. Siz, siz olmazsınız.

Yorum Ekle


Ucuz Mutluluklar mı Yoksa Yüce Acılar mı, Hangisi? Dizi Deyip Geçmemeli Var Gücü ile Susmak Eleştirinin Egosantrik Cazibesi Bataklığın Kıyısındaki Güçsüzlük Gün Gelir Devran Döner… Doğar doğmaz yaşlananlara! Neden mi Hümanist Eğitim? Başarı mı mutluluğu getirir, mutluluk mu başarıyı? Tanıdınız mı onları?
AYŞE KANDEMİR
iç güdüsel