Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
08.12.2017 - 00:20
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul’da İTaksi uygulaması devreye girdi

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul genelinde sarı taksilerde uygulamaya başlanan İTaksi’nin startını verdi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta Gazetesi/İstanbul

 

İBB Ulaşım Daire Başkanlığı, İSBAK A.Ş, İSPARK A.Ş ve Hamidiye A.Ş’nin desteğiyle oluşturulan İTaksi uygulamasının hizmete alım töreninde konuşan İstanbul büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, uygulamanın tamamıyla yerli ve milli bir yazılım olduğunu belirterek, “İlk defa ticari taksilerde hayata geçirilecek bu sistem sayesinde taksici esnafı ile müşteriler daha kolay ve pratik bir şekilde buluşacak” dedi.

 

Başkan Uysal İTaksi’nin iki yıllık bir çalışmanın sonucunda ortaya çıktığın belirterek, “Tabii, bütün dünya şu anda, hiçbir aracı olmayan çok geniş bir araba ağı, sistemi olan Uber’i çok konuşuyor. Ancak baktığımızda bu sistemin bizim açımızda sıkıntıları var. İstanbul’da yıllardır oluşmuş mevcut taksici esnafı, bunların yıllardır emek vererek oluşturdukları bir ağı ve ticari taksi plakasının bir değeri var. Uber her şeyi alt üst eden bir yapı. ‘Madem teknoloji bu kadar gelişiyor, insanların hayatını kolaylaştırıyor. O zaman teknoloji kullanılırken faydalı hale getirelim’ dedik” ifadelerini kullandı.

 

TAKSİLER DAHA AZ GEZECEK

 


Başkan Uysal İTaksi uygulaması ile birlikte İstanbul’daki mevcut taksileri ve taksici esnafını teknoloji ile buluşturacaklarına vurgu yaparak konuşmasına şöyle devam etti: “İBB olarak İstanbul Taksiciler Odası Esnafı Başkanı ve yöneticileriyle beraber, mevcut sistemde, sistemi daha iyi işler hale nasıl getiririz görüştük. Burada iki önemli husus var. Taksilerin sokakta daha az gezerek müşteriye ulaşması ve müşterinin daha kolay bir sistem üzerinden taksiye ulaşması. Bu en önemli şey. İki tarafta güvenli bir ortam istiyor. Şu anda İstanbul’da İTaksi uygulamamız bunların tamamını çözmüş olacak. Bir kere taksici esnafımız bu sisteme üye olmak için direkt aracında belirli standartların olması gerekiyor.”

 

İSTANBULKART İLE ÖDEME

 

İTaksi uygulaması ile birlikte hem taksicilerin hem de vatandaşların hayatlarında önemli bir kolaylık yaşanacağını ifade eden Başkan Uysal İTsksi uygulamasına dair şu bilgileri paylaştı: “Bu sistemle taksici esnafımız fazla yakıt harcamadan, trafiği fazla meşgul etmeden müşterinin ayağına rahatlıkla gidecekler. Taksi ihtiyacı olan vatandaşlarımız da teknoloji sayesinde çok zorlanmadan en yakınındaki taksiyi ulaşacak. Bu sistemle yollarda trafik biraz rahatlayacak bu İBB’nin en büyük kazancı olacak. Bu sistemle karşılıklı güven sisteminin artmasıyla da İstanbul, bu noktada önemli bir kazanım elde etmiş olacak. Ödemede kolaylık sağlanacak. Nakit, kredi kartı ve İstanbulkart ile ödeme imkanı sunacak. Güvenlik açısından da taksinin içinde kamerası var. Sistem üzerinden şoförle ilgili bütün bilgilerin kayıtlı olması ve teknolojik desteklerin araç içinde var olması önemlidir. Yine müşterinin de kim olduğunun görülebilmesi adına sisteme kayıtlı olması, sistemin de devamlı denetlenebilir olması, haliyle bu sistem aslında müşteri ile taksiyi hızlı bir şekilde buluşturduğu kadar karşılıklı iki tarafın da güven ortamında buluşmasını sağlıyor.”

 

İTaksi uygulamasının İBB tarafından hazırlandığını ve sisteme kayıt olmak isteyen taksicilerin de çok kolay şekilde kayıt işlemlerini tamamlayacağını ifade eden Başkan Uysal, şimdiye kadar 4 bin taksicinin İTaksi uygulamasını kullanmak için araçlarına gerekli teçhizatı kurduğunu söyledi. Başkan Uysal şöyle devam etti: “Yani sistem işlemeye başlamadan 4 bin taksicimiz kayıt olmuş vaziyette. Devamında İstanbul’daki vatandaşlarımız, İBB’nin başka uygulamalarında olduğu gibi akıllı telefonlarına İTaksi uygulamasını da indirip kullanabilirler. Vatandaşlarımız şu anda; klasik ticari taksilerimiz, turkuaz taksilerimiz ve biraz daha lüks sekment dediğimiz siyah taksimizden hangisini isterlerse çağırabilecekler. Dolayısıyla İTaksi uygulamamız devreye girmiş olacak.”

 

Başkan Uysal İTaksi uygulamasını kullanacak taksicilerden 4,95 TL’lik cüzi bir rakam alacaklarını belirterek sisteme yeni kayıt olacak taksicilerden de ilk iki ay boyunca ücret almayacaklarını söyledi.

-İsteyen Başka Sisteme de Üye Olabilir-
Başkan Uysal İTaksi sistemine üye olan taksicilerin istedikleri başka taksi uygulamalarına da üye olabileceklerinin altını çizerek, “Taksicilerimiz eski sistemle de çalışabilir veya başka uygulamalara da kayıt olabilir. Rekabetçi bir ortamdayız. Kimin uygulaması daha iyiyse o başarılı olsun” dedi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :