Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
09.04.2019 - 01:45
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YSK İstanbul Yerel Seçimleri için karar verdi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul'da 31 ilçede AK Parti'nin yeniden sayım talebini görüştü ve karar bağladı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Güncel Posta/İstanbul

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul'da 31 ilçede AK Parti'nin yeniden sayım talebini yaklaşık 4,5 saat süren toplantıda 21 ilçedeki 51 sandıktaki oyların tamamının yeniden sayılmasına karar verdi. AK Parti'nin seçimlerin iptalini istediği Büyükçekmece hakkındaki karar ise daha sonra açıklanacak. 

Konuya ilişkin açıklama yapan AK Parti'nin YSK Temsilcisi Recep Özel, bundan sonra "tam kanunsuzluk" iddiası ile olağanüstü itiraz yoluna başvuracaklarını açıkladı. Ekrem İmamoğlu'na mazbata verilmesi konusuna da değinen Özel, "O il seçim kurulunun kararı, olağanüstü yolu bekler, beklemez. Biz buna müdahale edemeyiz" dedi. 

AK Parti YSK Temsilcisi Rüştü Özel şöyle konuştu:

"Seçim kurulunun yerleşmiş içtihatları var. Bu içtihatlara bağlı kalarak sayım talebimizi haklı buldu. 51 sandıkta sayım kararı aldı. Diğer taleplerimiz reddedildi ama bu sürecin bittiği anlamına gelmiyor. 51 sandıkta bütün oylar sayılacak. İstanbul’da 31 ilçede yeniden sayım talebimiz reddedildi. Olağanüstü itiraz talebiyle yeniden geleceğiz".

CHP Temsilcisi: 51 sandığın sayılması ile süreç sona erecektir

CHP YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“AK Parti, İstanbul'da 31 ilçe için büyükşehir belediye başkanı seçimlerinde kullanılan oyların tamamının, bu ilçelerdeki tüm sandıklarda sayılmalarını istedi. Yeniden sayım taleplerini kabul etmeyen İstanbul İl Seçim Kurulu kararının kaldırılması itirazları, YSK tarafından ayrı ayrı incelenerek,31 ilçe ilçe için yapılan yeniden sayım itirazlarının tamamı reddedildiler. Ancak itiraz dilekçelerinde sayım döküm cetveli (çetele) boş veya imzasız olduğu iddia edilen sandıklarda incelemeler yapıldı. Buna göre sehven doldurulmamış veya eksik doldurulmuş 21 ilçede sadece toplam 51 sandığın yeniden sayılmasına karar verildi. Böylece 51 sandığın sayılması ile oy sayım süreci sona erecektir. Bundan sonra seçim sonucunu etkileyen olgulara dayanan olağanüstü itiraz söz konusu olabilir. Tıpkı 2014 seçimlerinde kısıtlı seçmenin oy kullanması ve aradaki farkın bu seçmenlerden az olması sebebiyle iptal edilen seçimler gibi. Yani seçimin iptali talepleri artık ileri sürülebilir. İtirazlar böylece sona ermiş oldu.”

Yeniden sayılacak 51 sandığın numarası ve ilçesi 

YSK'nın tamamının yeniden sayılmasına karar verdiği 51 sandıkta yaklaşık 17-18 bin seçmen kayıtlı bulunuyor. Seçime katılım oranı düşünüldüğünde ortalama 14 bin oyun yeniden sayılması bekleniyor. AK Parti'nin YSK kararları kesin olsa da tekrar ve tekrar itiraz planladığı belirtildi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :