Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
26.04.2020 - 13:49
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sihirli Aynalar, Adalet ve Ekonomi!

Aynalar bir camın arkasına kimyasal bir madde ilave edilerek yapılan ve nasıl bakarsak öyle gösteren sırlı camlardır. Bazen bu sırın arkasındaki kişi kendi fikirlerini de katarak sözlere ve görüntülere gizemli bir hava verir.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar


 

Prof. Dr. Sinan Yalçın Yazdı

 

Aynalar bir camın arkasına kimyasal bir madde ilave edilerek yapılan ve nasıl bakarsak öyle gösteren sırlı camlardır. Bazen bu sırın arkasındaki kişi kendi fikirlerini de katarak sözlere ve görüntülere gizemli bir hava verir. Zamanımızda ise, bu sanal yazıları okuyarak karizmatik olması kolaydır. Halbuki aynalar yalan söylemez ama, onun arkasındaki oynatıcı biraz yorulup antrakt verince, hatip sesini olur olmaz yerde birkaç oktav yükseltirken, hançeresi zarar görüp boğuk sesler çıkarmaya başlar. Sanki Covid19 bulaşmış gibidir.

 

Yazıları okuyan, özgür kalıp ipe sapa gelmez şeyler söylemeye başlar. Bunu önemli sanıp slogan yapanlar olur. Sonra karşı atağa geçenler,Anaa…der gibi yapıp güya cevap vermiş olur. Ama atı alan Üsküdar’ı geçer. Sözler prim yapmıştır. Seçim bitince Adalet, Ekonomi, Aş, İş ve özgürlük geleceğini sananlar, acı gerçekle yüzleşir. Yine geldiği yere dönecektir. Bol para, bol yemek, yüksek vaatler unutlur. Siyasiler birbirinden özürler dileyip, helallik isterler. Kim Anaaa...demiş, kim şerefsizzz… demiş hepsi unutulur.” Dün gelip geçti, yeni şeyler söylemek lazım cancağızım” sözü pelesenk olur.

 

Hz.Mevlana,Hacı Bekataş-ı Veli ve öteki büyük Velilerden, dizeler okunur. İcraata lüzum kalmaz. En çok bağıran en beğenilen kişi olmuştur. Her şeyin meydanlarda kalması gerektiğini anlatılır. Aynı çatı altında dostluklara devam edilir. Sanal sözler yerini centilmenliklere, kavgalı yasa çıkarmaya ve ihalelere bırakır.Verilen sözler, gökten indirilecek yıldızlar, söylenen astronomik maaşlar, başka bahara kalır.

 

Şişirilmiş Piyasa Ekonomisi, sefalet, Adalet yine eski halini alır. Gerçek tokat gibi yüzümüzde patlar.Görmezden gelinen acılar, kimsesiz insanlar, dört yıl daha yalnızlığıyla baş başa kalacaklardır. Pişkinlikler zinciri uzayıp gider. Mitingler, yapılan açılış törenleri ve daha neler neler. Liderler, vatandaşın problemini çözeceği yerde, belden aşağı vururlar. Halkımız takım tutar gibi yaklaşımlarla birbirlerini kırıp geçirir. Muktedirlerin sebep olduğu ayrışmalar giderek artar. Seçtikleri Vekilleri sanki Babasının oğlu sananlar, dert anlatmaya gitsek, Meclise girebilirmiyiz? diye düşünmezler.Hani orası Milletin Meclisiydi!!!!Adalet için, ADALET BAKANLIĞINA  hiç gidilemez.Tarafsızzzzz Hakimlerle dolup taşar.Bir Devlet Büyüğümüz:”Anneler Ağlamasın” derdi. Bırakın anneleri BABAlar da ağladı. Suya sabuna dokunmayın. Katile 5 Yıl, hak arayana bir yıl cezza verdirirler. Müebbet verdirmediklerine şükredersiniz.Ceza Hakimi çocuğu öldürülen Anneye:“suçlu ayağa kalk, savun kendini”der. Adalet Bakanının Avukatına ise: ”Nasılsınız efendim.Yolculuğuuuuuz nasıldı?“der.Ülkemizi kötülemek için AİHM ye gitmedik.Çünkü bu vatan bizim.Adaletin bir gün yerini bulacağına inanırız.

 

Kader böyle imiş deyip, rehavet pompalanan insanlar kaderciliğe alıştırılmış.”Uyu yavrum uyu, uyutayım seni, renkli rüyalarla avutayım seni” şarkısı değerini yitirmemiş. Dinimizde, kadere inanmak vardır ama, tedbirini alıp, temkinli olmak da vardır. Ölmüş liderleri eleştirip, savunmasız insanlara olmadık sözler söylemek geleneklerimizde yoktur. Ekonomi, eğitim, iş, sağlık, Üniversite, Şifreleme, yargı ve dış meselelere dokunulamaz. Dağ gibi büyüyen sorunlar ve acılar yerine, Gazze, Filistin, Afganistan v.s.ile ilgilenmek Milli görev addedilir.

 

Sonuçları  iyi okumak ve ders almak gerekirdi. Bir sanatkar:”Eğitim şart.” demişti. Peygamberimiz:”İlim Çin’deyse,gidip alınız” buyurmuştur.Aman şimdi oraya gitmek hayra alamet değildir. Kutsal kitabımız Kuran’ında ilk ayeti:”İkra” (oku) diye başlar. Halkımız okumak yerine renkli dizi filmlere yönelip, yalanı-yanlışı pompalayan internet siteleriyle ve sosyal paylaşımlarla yaşıyor. Atatürk:”Türk Milleti çalışkandır.” diyerek Medeniyeti ve Müsbet ilimi işaret etmiştir.

 

Ekonomi…..

Covid-19 virüsü borsayıda vurdu. Merkez Bankası faiz silahını kullanmayınca, mevcut yapı üzerinden önlem alınmaya çalışılırken,özel Bankalar vurguna başladı. Dolar yükselirken, Euro düşüşe geçebilir.Bu ekonomik verilere göre,  Dolar,7.00 TL’yi geçebilir.Doları olanların bir süre daha dövizlerini bozdurmamalarını öneririm. Durgunluğa rağmen enflasyon artma eğilimi gösterecektir. Çin Mallarına ve özellikle ithal ürünlere verilen her kuruş,sağlığımızıda tehdit edecektir. İşini kaybedenler artarak, işsizler ordusu çoğalıyor. Önerim:Sağlam üretilen Türk Malını almaktır.Bankaya Para yatırılması Mevduat garantisinin az olması nedeniyle aşağı seviyelerdedir. Halen Mevduat,yükselsede, Bankalara para yatırılması hızlanacak ve Kredi Kolaylıkları da gelebilecektir. Özel Bankaları denetleyecek yasal düzenlemelerden sonra, ekonomiden anlayan bir Maliye Bakanına acil ihtiyaç vardır.

 

KISSADAN HİSSE

"Adelet size de lazım olacaktır"

 

 

Sürüklenen, Üsküdar-Atunizade’de Çocuğu öldürülmüş Neşe Yalçın ve Türk Bayrağıdır.

Boğazı sıkılan ise,Küçük kızı Didem’dir. Olay Tarihi:24.04.2008

 

GÜNÜN FIKRASI...

 Acemi şoför

Temel ehliyet sınavında kan ter içinde araba sürüyormuş.”Hocam bu yayalara çok gıcık oluyorum.Ne zaman araba sürmeye başlasam önümden bir oraya bir buraya kaçıyorlar.”demiş.

Kurs öğretmeni;“Sakin ol Temel,sen önce şu kaldırımdan aşağı in,onlar o zaman kaçmazlar.”


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :