Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
31.05.2020 - 15:19
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Oruç Aruoba; kimdir, nasıl tanıyalım, neden tanıyalım?

Çoğumuz bilmiyoruz ama bir gerçek var ki Türkiye’de sanat, yazar, şair, bilim ve felsefe Oruç Aruoba’nın bu sabah aramızdan ayrılmasıyla öksüz kaldı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Oruç Aruoba kimdir, neler yapmıştır?

Aruoba 14 Temmuz 1948 Kocaeli’ne bağlı Karamürsel ilçesi doğumludur. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünü bitirdikten sonra, aynı bölümde önce yüksek lisansına devam etti, felsefe bilim uzmanı olduktan sonra doktorasını da tamamlayarak akademik eğitimin zirvesine ulaştı.

Nietzsche, Hume, Kant, Marx, Heidegger felsefelerinden etkilenmiş ve geliştirmiş, insanı şiire benzetmiştir!

Şair, yazar, felsefe ve epistemolojinin son yıllardaki en etkili temsilcilerinden biri olmuş, felsefe konulu birçok önemli söyleşiye konuşmacı olarak katılmıştır. Aruoba, eserlerinin daha kolay anlaşılabilmesi için kendine has bir imla ve yazım dili kullanmış, bu tarzı da birçok edebiyatçı tarafından takdir edilmiştir.

Çoğunlukla Metis Yayınlarının okuyucuyla buluşturduğu önemli eserlerinden bazıları; Ne ki, Hiç, Tümceler, De ki, İşte, İle ve Uzak’tır.

Ülkemizin yetiştirdiği çok önemli felsefe ve edebiyat adamlarından biri olan Oruç Aruoba bu sabah hayata gözlerini yumdu. Haber: Hasan Perioğlu


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :