Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
01.01.2021 - 18:33
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'da susuzluk kapıda

Bir önceki sayı manşetimiz 'Winter is coming' idi. İstanbul’un sıkıntılarından bahsetmiştik. Şu güzel İstanbul'un başına gelenlere bir yenisi daha eklendi. Trafik, korona, yönetim derken şimdi de susuzluk tehlikesi gündemde!

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar


Depremler, seller, salgınlar derken 2020'yi geride bırakıyoruz. Ama 2021 umutla girdiğimiz yeni bir yıl olmayacağa benziyor. Aşı haberiyle rahat bir nefes aldığımız  şu günlerde İstanbul başta olmak üzere susuzluk tehlikesiyle karşı karşıyayız.

 

SU KAYBININ % 22’Sİ ÇATLAKLARDAN

 

Barajlarında son 10 yılın en düşük seviyeleri yaşanan İstanbul, susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya. Yeterli yağış almayan kentteki bir diğer tehlike de boru hatlarındaki çatlaklar. Suyun yüzde 22'sinin çatlaklar nedeniyle kaybolduğu iddia ediliyor. Bu kalan 40 günlük suyun 30 güne düşmesi anlamına geliyor. İSKİ Genel Müdürlüğü su tasarrufu yapın çağrısında bulundu.

 

Türkiye genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle İstanbul'a yağmur bombası önerisi getirilmişti. Bu öneriyle beraber akıllara birçok soru getirdi: Yağmur bulutu nedir,  işe yarayacak mı, daha önce denendi mi?

 

YAĞMUR BOMBASI NEDİR?

 

İnsanların bulutlara fişek atarak, olgunlaşmış fakat yağış bırakmayan bulutların yağmur yağdırmasını sağlamasına 'yağmur bombası' ya da 'yapay yağmur' adı veriliyor. Temel hedef; enerji ihtiyacını karşılamak, kurak bölgelere su temin etmek, sisi dağıtmak, hava olaylarını kontrol altına almaktır. 1960'lı yıllarda ABD tarafından geliştirilen sistem, günümüzde 24 ülke tarafından uygulanıyor Türkiye'de 1990'larda İstanbul'da ve değişik zamanlarda İzmir ve Ankara'da uygulandı..

 


İSKİ Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı tasarruf önerileri


- Meyve ve sebzeler sürekli akan suyun altında değil, kaptaki bir su içinde yıkanabilir. Bu su, çiçek sulama vb. işlemler için de kullanılabilir.

-Bulaşık ve çamaşırlar elde yıkama yerine makinede yıkanabilir. Makine tercihlerinde ise A+ kategorisinde tasarruf sağlayan makineler tercih edilebilir.

- Araç yıkamalarında, suyu sürekli akıtmak yerine, geri dönüşümü olan otomatik yıkama makineleri tercih edilebilir.

- Diş fırçalama ve tıraş olma sırasında, sular boşa akıtılmamalıdır.

- Bahçe sulamalarında, özellikle yaz aylarında buharlaşmanın etkisini azaltmak için sabahın erken saatleri ya da akşamın geç saatleri tercih edilebilir.

- Dahili tesisatlarda su kaçaklarının olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

- Musluk bataryaları ile duş başlıkları, tazyikli su akmasını sağlayan ürünler ile değiştirilebilir.

- Bulaşık ve çamaşırlar, makineler dolduğu zamanlarda yıkanmalı ve ekonomik modlar tercih edilmelidir.

- Sifonlar, gerektiği kadar çekilmeli, küçük rezervuarı olan ürünler tercih edilmelidir. Şayet bu da mümkün değilse, rezervuarlar içerisine 1 litrelik şişe konulabilir, her sifon çekiminde 1 litre su tasarrufu sağlanabilir


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :