Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
03.01.2021 - 22:10
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsranbul trafiğine yapay zekayla çare

İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri (İSBAK), Mega Kent İstanbul’un trafik sorununa yapay zeka ile çözüm için düğmeye bastı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Özellikle trafik ışıklarında harcanan zamanı azaltmak ve yolları verimli kullanmak üzere hazırlanan projeyle, yoğunluk yaşanan noktalarda rahatlık sağlanması amaçlanıyor.İstanbul’da bazı noktalarda yapay zeka yönetiminin kullanılmaya başladığını söyleyen İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri (İSBAK) Genel Müdürü Esat Temimhan, konuyla ilgili şunları söyledi: “Yapay zeka ile araç algılama sistemleri söz konusu. İstanbul’da Demirciler’de araç sayımı ve Bağdat Caddesi’nde bisiklet ve scooter kullanıcılarını takip ediyoruz. En öncelikli konu aldığımız verileri işlemek. Amacımız bu verileri işleyerek sahaya müdahalede bulunmak. Yollarda, sıkışan noktalarda çözümler geliştirmemiz gerekiyor. Buna çözüm de, trafik sinyal lambalarını daha farklı şekilde kullanılması, yönlendirmenin farklı bir şekilde yapılması.”

 

UYGULAMADA YÜZDE 98 BAŞARI

 

İSBAK Ar-Ge Müdürü Hakan Çelik ise, denemelerde yüzde 98 başarı elde edildiğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Sahadaki kavşak noktaları görüyoruz. Kavşaktaki araçları sayabiliyorum, sınıflandırmasını yapabiliyorum. Araçların yoğunluklarını ölçüyoruz. Araç yoğunluğuna bağlı olarak araç sinyalizasyon sürelerini değiştiriyoruz. Bu sayede ışık yönetim sistemi sağlamış oluyoruz. Yapmış olduğumuz denemelerde yüzde 98 oranında bir başarı elde ettik. Elde ettiğimiz bilgiler kavşak kontrol cihazına iletiliyor. Buradaki talebe göre de ana hattı durduruyor ya da durdurmuyor. Örneğin cihaz koyduğumuz bir noktada mesai bitiminde araç yoksa boş yere ana yolu durdurmaya gerek yok. Buna benzer uygulamalarla yapay zeka bize çok fazla yetkinlik sağlamış oluyor

 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :