2B Yasası ile Beykozlu sürgün ediliyor
CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, 2B Yasası CHP’nin verdiği teklif doğrultusunda değerlendirilmezse bu yasa, bir ‘Sürgün Yasası’ hatta bir soykırım olur, dedi.
00:16:00 2012-06-28

Genel Yayın Yönetmenimiz Hamit Kurt’a konuşan Hızır Yılmaz, önemli açıklamalarda bulundu.  AK Parti belediye başkanların iradesi olmadığını dilen getiren, CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, “İrade ve söz genel merkezindir, yani Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ındır. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in diğer AK Partili Belediye Başkanları gibi söz sahibi değil. Söz sahibi olan Başbakan da Beykoz için ne düşündüğü düşünmek çok zor olmasa gerek. 2B Yasası ile Beykozlu gözden çıkarılmış, Beykozluyu yerinden yurdundan ederek yandaşının sermayesini arttırma peşinde. Sevda Tepesini Arap sermayesine peşkeş edilmiş.

 2B YASASI BU HALİYLE BİR SÜRGÜN YASASIDIR

 Bu 2B Yasası çıkaranlar Beykozlunun gelir düzeyini göz önünde tuttu mu? Belediyenin internet sitesinde yapılan bir araştırmada Beykozlunun yüzde 76’sı gelir düzeyi  “ 0 ile 1500” TLarası olarak ortaya çıkmış. Bu araştırmadan dolayı Yücel Çelikbilek’i tebrik ederim. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek bu araştırma ile Genel Merkeze 2B Yasası kimin için çıkardığını soruyor. Ben de Belediye Başkan Yücel Çelikbilek’e soruyorum. Başbakan Beykozlunun durumunu benden senden daha iyi biliyor. Başbakan Beykoz’da gecekonduda yaşayan vatandaş için değil, Beykoz’ya yandaşını doldurmak  içindir. 2B Yasasının dışında Deprem yasası ve Yabancıların mülk edindirme yasası üçü yasaya baktığımızda, 2B yasası kimin için çıktığını çok net görürsünüz.

DEPREM YASASI TOKİ İMPARATORLUĞU KURMAK İÇİNDİR

Deprem Yasası ile TOKİ İmparatorluğu’nu kurmaya yöneliktir. Yabancıların Mülk Edindirme Yasası ise, Yabancılara on kat daha fazla haklar verilmiş. Bu üç yasayı incelediğimizde 2B yasası halk için çıkarılmadığı ortaya çıkmıştır. 2B Yasası bir “Barış Yasası” değil bir “Sürgün Yasası’dır.”  Beykoz ve Üsküdar’ın imar sorunu dururken, Arap kralın Beykoz’daki arazisi için çıkan bir yasadır. Boğaz öngörümlü bakir yerleri Arap Kralına peşkeş çekme yasasıdır. Bu bakımda Beykozlu yüksek fiyatlarla bu yerleri alamaz. Beykoz Belediye Başkanı da bunu görüyor. Ama ne yazık ki Belediye Başkanının yapacağı çok şey yok. Çünkü söz hiçbir zaman belediye başkanın olmadı. Genel merkez ne diyorsa o. Yücel Çelikbilek  olsa olsa devletin bir büroktarıdır. 2B yasası geri çevirmezsek CHP’nin teklifi gibi halka sunmaksak, Orman köylüsüne bedava, Devlet buralara konut ihtiyacı karşılamazsa Belediye rayiç bedelleri üzerinde vatandaşa vermezse bu 2B Yasası bir “Sürgün Yasası” olur. Daha da vahim bir duruma dönüşür. İnsanları yerinden, yurdundan ettiğinizde o insanlar komşularından, toprağından, geçmişinden ayırmak bir soykırımdır. Soykırım sadece öldürmek yok etmek değildir. Bu da bir soykırımdır.

 BEYKOZLU İŞSİZ VE YOKSUL

Beykozlu sadece 2B Yasası ile uğraşmıyor. Bu sorun uzun süre sorun olduğu için çözülmediği için birinci sorun olarak görünüyor. Beykozlunun asıl sorunu işsizlik, Beykoz’da dört fabrika vardı. Dördü de kapandı. Bu fabrikalarda her aileden iki kişi çalışıyordu. Beykoz’da işsizlik, perişanlık ve yoksulluk baş gösterdi. İstanbul’da diğer ilçeler göç alırken Beykoz’un nüfusu artmıyor. Beykozlu da iş bulmak için İstanbul’un  diğer ilçelerine göç ediyor.

Beykoz’da dört fabrika kapatılırken yerlerine alternatif iş olanakları sağlanmadı. Beykoz’un doğasına uygun bir “Sağlık Turizmi, Eğitim Turizmi” düşünülseydi Beykozlu iş imkanı bulsaydı Beykozlu, Beykoz’u terk etmezdi. Beykoz bu kadar yoksullaşmazdı. Bu durumu Beykozlu, Belediyeye ve iktidar sormalı.

“ALTIN OLTA İLE ALTIN İĞNE” BEYKOZLU’YA RAHAT NEFES ALDIRACAK

2014 Yerel seçimlere giderken biz CHP olarak Beykozluyu rahatlatacak, “İmardan ekonomiye, çevreden eğitime” bir dizi çalışma içinde olacağız. İki önemli projemiz  “Altın Olta ve Altın İğne” ile Beykozlunun işsizlik sorununa çözüm getireceğiz. Bu iki projemiz üzerinde çalışılıyor, geliştiriliyor yakın bir zamanda kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

 

 

Kaynak: 2B Yasası bir 'Sürgün Yasası'dır Bu haber  131  kere okundu