Başbakan Erdoğan, Öğretmen Atamaları için ne dedi?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam’da düzenlenen AK Parti 19. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda bu yıl uygulanmaya başlanan 4+4+4 eğitim sistemini değerlendirdi ve öğretmen atamalarıyla ilgili eleştirilere cevap verdi.
07:55:00 2012-11-08

Öğretmen atamaları ile sıkıntıları planlı bir halde aşacaklarını belirten Erdoğan, “10 yılda 358 bin öğretmen atayarak, özlük haklarını iyileştirerek bu alandaki sorunları büyük ölçüde çözdük. Zaman zaman bazı TV'lerde 'ben öğretmen oldum, atanmıyorum' şeklinde hareket edenler var. Herkes öğretmen olabilir, ama herkesin atanabilmesi için devletin bütçe noktasındaki durumu ve kamu planlamasının buna müsaade etmesi lazım. Biz devlet yönetiyoruz. Bundan önceki iktidarlara bu hesap sorulabildi mi? Bizim yaptıklarımıza bakılınca geçmiş dönemlerden mukayese edilemeyecek derecede fazla.” diye konuştu.

“12 yıl bizim dönemin değil.”

Eğitim, sağlık, adalet ve emniyetin ülkenin temel yapı taşları olduğunu ifade eden Erdoğan, eğitim alanındaki icraatlarını şöyle dile getirdi: “16 yılda 6 bin 326 okul açarak yepyeni bir dönem başlattık. Derslik sayısının 346 bin 660’dan
492 bine çıkararak güçlü bir altyapı kurduk. Bütçeden eğitime ayrılan pay 7,5 milyardı, biz 39 milyara yükselttik. Kitaplar artık ücretsiz veriliyor. Ortak laboratuar sayısı 19 binden 14 bin ilaveyle 33 bine çıkardık. İlk ve orta öğrenim için 800 küsur yurt açtık, 1 milyon bilgisayar gönderdik. 444 kod adıyla ifade edilen 4, 4, 4 ilkokul, ortaokul ve lise olacak şekilde yeniden düzenledik. Bazı aksaklık ve eksiklikler olabilir. Geçiş sürecinde onları süratle tamamlayacağız. Zorunlu eğitim 12 yıla çıktı. 12 yıl bizim dönemin değil. 28 Şubat'ın ardından gündeme oturdu, atılması gereken bir adımdı. Bu ertelenmişti ve biz bu erteleneni yerine getirdik. O gün savunanlar, biz bunu yapınca çılgına döndüler.”

“Her mezun olanı atayamayız.”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de NTV’de bu gelişmeleri değerlendirdi. Şimşek, "Orta vadede öğretmen açığını sıfırlayacağız. Her mezun olanı öğretmen olarak atayacağız diye bir şey yok. Bizim sıfırlayacağımız alan öğretmen açığıdır. 'Biz herkesi atayacağız' demedik" dedi.


Bu haber  108  kere okundu