Büyükçekmece'ye asırlık belediye binası
Büyükçekmece Belediyesi'nin 3 bin 800 metrekare alan üzerinde yapımı devam eden yeni binası, dış cephesi ve mimari öğeleriyle asırlık bir eser olacak.
10:24:00 2013-02-13

Büyükçekmece Belediyesi tarafından başlanan yeni belediye binasının yapımı devam ediyor. Büyükçekmece Belediye Başkanlığı’nın mevcut hizmet binasının yerine yapılan, taban alanı yaklaşık 3 bin 800 metrekare olan yeni binanın cepheleri süsleme ve mimari öğeler açısından oldukça zengin ve gösterişli asırlık bir bina olacak. Büyükçekmece halkına hizmet verecek olan bodrum, zemin, üç normal kat ve iki tonoz çatıdan oluşan yapının ana cephesinde yaklaşık 34 metre kotuna yükselen bir saat kulesi bulunacak. Belediye binasının kapalı otopark alanı 3 bin 300 metrekare olacak.

BÜTÜN BİRİMLERİ TOPLAYACAK

Yeni binanın 2013 yılı Ağustos ayına kadar tamamlanmasını hedeflediklerini, tüm belediye birimlerini bünyesinde toplayacağını belirten Büyükçekmece Başkanı Hasan Akgün, yeni bina ile ilgili şu bilgileri verdi:

Yuvarlak ve basık kemerler ile tonozlar, kat silmeleri, saçak silmeleri, köşe kuleleri, sütun ve sütun başlıkları, pencere ve kapı söveleri gibi cephe öğelerinde mimari detay incelikleri düşünüldü.  Temeli düşünce ve tasarıma dayanan bina, Türkiye’nin en kapsamlı kamu binası olacak ve Büyükçekmece halkına yıllar boyu hizmet verecek. Bu proje insanların maksimum konfor, güvenlik ve çevre duyarlılığını sağlaması adına da birçok çözümler getiriecek ve engelliler için de engelsiz yaşam alanı sunacak.

 
Kaynak: Asırlık belediye binası Bu haber  576  kere okundu