İstimlak edilen evini vinçle 20 metre taşıdı
İstimlak edilen arazisinde bulunan evini National Geographic’de izlediği belgeselden esinlenerek vinçle taşıyan Oflu inşaatçı Yüksel Aşıkkutlu, "Dedemiz Fatih bunu karadan yürüttü, biz biraz havadan yürüttük” dedi.
12:32:00 2013-03-14

Beykoz Çavuşbaşı Mahallesi'nde yaşayan Oflu inşaatçı Yüksel Aşıkkutlu’nun (48) evinin bulunduğu arazisinin bir bölümü 2B yasası ile ormanlık alanda kaldığı için devlet tarafından istimlak edilmişti. Yetkililerinin yeni bir ev yapmasına izin vermediği Aşıkkutlu, evini TV'deki “National Geographic”'te yayınlanan bir belgeselden etkilenerek yaklaşık 20 metre uzağa taşıdı. Aşıkkutlu, ilginç taşınma hikayesini şöyle özetledi:

KIZIM BİLE İNANMIYORDU

Evimin de içerisinde bulunduğu arazi yaklaşık 1 dönüm, ama 2B yasası kapsamında 760 metrekare yer tahsisi yapıldı. Benim evim de tahsis yapılmayan orman alanında kalan bölgede olduğu için ‘Evi yık’ talimatı geldi. National Geographic kanalında inşaatla ilgili izlediğim programlarda tarihi eserlerin taşındığını görünce biz de bunu Türkiye’de ilk defa yapabiliriz diye hesap ettik. Bunun üzerine tasarımı hazırladık ve evi yerinden alıp taşıdık. Dedemiz Fatih bunu karadan yürüttü, biz biraz havadan yürüttük. 

Bu bina şu haliyle takribi 57 ton civarında. Vinci de, buraya tam istediğimiz gibi ayaklarını açıp kuramadığımız için rahat bir alanda çalışamadık. Ama çatıyı söktükten sonra binayı oradan alıp, yeni yerine taşıdık. Evi taşıyacağına mimarlık okuyan kızım bile inanmıyordu. Taşıma maliyeti yaklaşık 40 bin TL’yi buldu.


Bu haber  141  kere okundu