7.9 deprem bekliyoruz kaygılıyız!
Türkiye ve Dünya’da büyük depremlerin olacağını söyleyen Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş, tarihini de verdi.
17:22:00 2013-10-03

DEPREM ile ilgili geçtiğimiz haftalarda yapılan 7.3’lük uyarının arkasından şimdi de depremin olacağı tarih verildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş, son 10 yıllık istatiksel verilere göre bu yıl Türkiye'de ve dünyada 7-7.9'dan büyük deprem yaşanmasının bir olasılık olduğunu belirtti. Depremin yeri ve zamanı hakkında bir şey söylemenin mümkün olmadığı dile getiren Bektaş şunları söyledi:


Depreme ancak tahminle yaklaşabiliyoruz. Bilimsel verileri kullanarak ve istatiksel verileri kullanarak depreme yaklaşabiliyoruz. Benim en çok üzerinde durduğum husus şu; 2012 yılında dünya çok büyük bir deprem yaşadı. Doğu Hint Okyanusu'nda 8.8 büyüklüğünde bir deprem yaşadı. Bu tür büyük depremler dünya ölçeğinde depremselliği değiştirir. Ankara Jeoloji Araştırma Dairesi'nin vermiş olduğu haritaya göre, bu depremin etkisinden önemli derecede etkilenecek depremselliği artacaklar olan bölgeleri gösteriyor. Arabistan ve Türkiye’nin doğusu da bu depremsellik alanında kalıyor. Nitekim 2012 yılında olan bu depremden sonra 2013 yılında Eylül ve Nisan ayında biz İran ve Pakistan’da 7.8 büyüklüğünde iki deprem yaşadık. Doğu’dan batıya bir depremsellik söz konusu. Dünya ölçeğinde bu bizi kaygılandırıyor.

İSTATİSTİKLER ANLATIYOR

100 yılın istatistiklerinde Dünya’da 17 tane büyük deprem olduğun kaydeden Bektaş, “İstatiksel yaklaşımda bulunuyoruz ve diyoruz ki 7,9 büyüklüğündeki depremlerde son 100 yılın istatistiklerine baktığımız zaman dünyada 17 tane çok büyük depremler oldu. 10 yıllık istatistikleri baktığımız zaman yüzde 95 olasılıkla 2013 yılında yaşanabilecek olan dünyada yaşanabilecek deprem sayısı 2 ile 5 arasında yani 2013 için 2 ile 5 arasında deprem yaşama olasılığı var. Buradan Türkiye’nin payına ne düşer o ayrı bir konu” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE DE RİSK ALTINDA

Dünya’nın 2 ve 5 arasında 7’den büyük deprem eksikliğinin olduğunu ifade eden Bektaş, “Doğu Anadolu’nun depremselliğine baktığımız zaman Doğu Anadolu’nun son 9 ayda önemli depremler oluyor. Türkiye’de bir risk yaşanabilir. Kaygılarımız üzerine Sayın Nurlu’nun 29 Eylül’de yapmış olduğu bir açıklama var; 'Doğu Anadolu’da 7.3 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. Hazırlıklarımızı ona göre yapıyoruz' demesi gerçekten bizim bu kaygılarımızı bir kat daha arttırmış oldu. Dünyanın 2013 yılı için 2 ve 5 arasında 7’den büyük deprem eksiği var. BU eksiklerin Türkiye’nin herhangi bir yerinde olması olasılıktır. Önümüzdeki aylarda Türkiye için deprem dönemi olabilir veya kritik günler olabilir. Deprem karşı önlem almamız gerekir” diye konuştu.

ÖSYM Üniversite Ek Yerleştirme sonuçları için TIK'la


Kaynak: 7.9 DEPREM BEKLİYOR TARİH VERDİ Bu haber  521  kere okundu