Adalar’da ‘naylon poşet’e son
Doğaya zarar veren naylon poşet kullanımının önlenmesi ve çevre dostu file, kese kağıdı, ve bez torba kullanımının yaygınlaştırılması için Adalar halkına ücretsiz verildi.
12:32:00 2011-12-17

Marmara Belediyeler Birliği ve Adalar Belediyesi işbirliğiyle, Adalar'da doğaya zarar veren naylon poşet kullanımı yasaklanıyor.
Marmara Belediyeler Birliği öncülüğünde yürütülen proje çerçevesinde, Nasuh Mahruki Başkanlığında AKUT Gönüllüleri ile Deniz Temiz Derneği Gönüllüleri (TURMEPA), Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Gönüllüleri (YUDOSK) ve Manken Tuğçe Kazaz'ın destek verdikleri "Adalar Çevre Etkinliği" 10 Aralık 2011 Heybeliada Halki Palas'ta yapılan basın toplantısının ardından başlatıldı.. Çevre gönüllüleriyle birlikte, Heybeliada Ayyıldız Caddesi ve İskele Meydanı ile Burgazadası'nda bilinçlendirme çalışmaları yapılırken, el broşürleri ve bez çantalar dağıtıldı.

YAYGINLAŞTIRMAK ÖNEMLİ

Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı açıklamada, "Doğayı yok eden karbondioksit salınımının en önemli kaynaklarından biri de naylon poşetlerdir. Plastik poşetlerin yol açtığı kirlilikten kurtulmanın tek yolu ise; file, kese kağıdı ve bez torba gibi tekrar kullanılabilir ve doğaya zarar vermeyen taşıma ürünlerinin kullanımının yaygınlaştırılmasıdır. Bu konuda Birlik üyesi belediyelerimizden Adalar'la birlikte, benzer çalışma içinde olan Kadıköy, Zeytinburnu, Esenler, Büyükçekmece, Kartepe ve İzmit belediyelerimizi de kutluyorum" diye konuştu.


Bu haber  378  kere okundu