İşletmelerin iş güvenliği ve sağlığı için yükümlülükleri neler?
İşletmelerin iş sağlığı ve güvenliği yükümlülükleri neler, yükümlülüklerini getirmeyenlere ne gibi cezalar veriliyor? İşletmelere iş güvenliği ne sağlığı konusunda hizmet veren kurumlar var mı?
14:44:00 2013-11-08

ÇALIŞANIN iş sağlığı ve iş güvenliği kanunlarla teminat altına altında olduğundan iş yerlerinin kanun kapsamındaki bu yükümlülüğü taşıdıklarına dikkat çeken Dr. Murat Sünber, 30 Haziran 2012 Tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre işletmelerin bu uygulamaları üç kademe olarak hayata geçirmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Bu yükümlülüklerin yerine getirmemesi halinde cezai işlem uygulandığını vurgulayan Dr. Sünber’in konuyla ilgili şu bilgileri verdi.

 6331ılı iş sağlığı ve güvenliği kanuna göre :

 * 50 ve daha fazla çalışanı olan tehlike sınıfına bakılmaksızın tüm iş yerleri; 31 aralık 2012

* 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki iş yerleri; 1 Ocak 2014

* 50’den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta iş yerleri ve kamu kurumları; 1 Temmuz 2016

Tarihinden itibaren bu kanun kapsamında yükümlülük altına girmişlerdir.             

İş yerleri tehlike sınıfları sahip oldukları NACE kodlarına göre düzenlenmektir. Aşağıdaki linkten NACE kodunuza göre tehlike sınıfınızı öğrenebilirsiniz.

http://www.yalcinosgb.com/tehlike_siniflari.pdf

OSGB’DEN HİZMET ALINMALI

Kanun kapsamında 6. Madde gereği; işletmeler belirtilen tarihlere kadar tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre İş Güvenliği Uzmanı ,İş Yeri Hekimi ve diğer sağlık personelini bünyesinde istihdam etmeli yada İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi)’den hizmet almalıdırlar.

 EĞİTİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ VAR

 Resmi Gazete de yayınlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği, Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ve İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik gereğince, tehlike sınıfına bakılmaksızın tüm iş yerleri için işveren; Risk Değerlendirmesi, Acil Eylem Planı ve çalışanları için gerekli olan İş Güvenliği Eğitimlerini aldırmakla yükümlüdür.

6331 sayılı iş güvenliği kanunu kapsamında gerekli yükümlülüklerini yerine getirmeyen iş yerleri için idari para cezaları düzenlenmiştir.

Tüm iş yerlerini ilgilendiren idari para cezaları ;

Madde 6: İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi ve Sağlık Personeli bulundurmamak 12.500 TL (her ay için)

Madde 10: Risk değerlendirmesi Yapmaz ya da yaptırmaz ise 3.000 TL (yaptırmadığı her ay için ilk cezanın yarısı eklenir)

Madde 11: Acil Durum Palnları hazırlamaz ise 1.000 TL.

Madde 17: İşveren çalışanlarına İSG eğitimi vermez ise 1.000 TL. (her bir çalışan için)

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir Yönetmelikle bu yükümlülüklerin yerine getirilmesi konusunda ‘Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri’ni devreye soktu. Bu birimler, Bakanlığın İş Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Müdürlüğü Hizmetleri Yönetmeliği’nde belirtilen nitelikte hizmet vermektedir.

Yalçın OSGB; bu hizmetleri veren bir şirket. Yalçın OSGB, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından onaylı ve İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği'nde belirtilen niteliklere sahip bir Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimidir. Yalçın OSGB,  bünyesinde barındırdığı, İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi, Sağlık Personeli ile işyerlerine hizmet veriyor.

Yalçın OSGB’nin 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanun'un gerektirdiği tüm gerekliliklerin yerine getirilmesi ile ilgili verdiği hizmetler şöyle:

* İş Güvenliği Danışmanlık Hizmetleri

İşyeri Hekimi Hizmetleri

*  İşe Girişlerde Sağlık Raporu Düzenlenmesi

*  Risk Değerlendirmesi Yapılması

Acil Eylem Planı Hazırlanması

*  İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

Mobil Sağlık Hizmetleri

*  Sağlık Bakanlığı onaylı İlk Yardım Eğitimleri yer almaktadır.

İş Güvenliği Uzmanlığı hizmetleri için;

50 kişi altı çalışanı olan iş yerleri için yasal yükümlülük;

Risk Değerlendirmesi hazırlamak,

Acil Eylem Planı düzenlemek, 

*  Çalışanlarına İş Güvenliği eğitimlerini aldırmaktır.

  Risk değerlendirmeleri az tehlikeli işyerleri için 6 yıl, tehlikeli işyerleri için 4 yıl ve çok tehlikeli işyerleri için 2 yıl geçerlidir.

(Tüm iş sağlığı güvenliği hizmetleri için YALÇIN OSGB’ye başvuru: Tel: +90 212 438 12 62 (Direct) +90 532 670 80 31 (Mobile)

 www.yalcinosgb.com

Kaynak: ŞİRKETLER İÇİN ÖNEMLİ UYARI Bu haber  138  kere okundu