AK Parti Maltepe Aday Adayı Kadem Ekşi projelerle geliyor
Karadeniz TV'de CANLI yayınlanan Seçim Gündemi 2014 programına katılan AK Parti Maltepe Belediye Başkan Aday Adayı Kadem Ekşi, Maltepe için önemli projelerini anlattı.
19:10:00 2013-12-17

AK Parti Maltepe Belediye Başkan A. Adayı Kadem Ekşi'den Maltepelileri ilgilendiren önemli açıklamalar geldi. Karadeniz TV'de CANLI yayınlanan Seçim Gündemi 2014 programına katılan Ekşi, Maltepe'de birçok alanda eksikliği fark edilen hizmetlerden ve bunların giderilmesi için gereken çalışmalardan ve alternatif projelerden bahsetti. Maltepe ile ilgili geniş bir konuşma yapan Ekşi, Maltepelilik kimliği ve Maltepe sevdası ile katılımcı bir yönetim anlayışı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

GENÇLERİMİZE YENİ İSTİHDAM ALANLARI

Maltepe’de gerçekleştirmeyi planladığı inovatif ve sürdürülebilir projelerini deklare eden Ekşi, projelerde başta çocuklar, gençler ve kadınlar olmak üzere Maltepelilerin neler kazanabileceğini anlattı. Maltepe’de yeni cazibe merkezlerinin oluşturulmasıyla Maltepe’nin yepyeni bir yüze ve kimliğe ulaşacağını dile getiren Ekşi, “Dragos’ta planlanan cazibe merkezinde inovatif olarak projeyi geliştirirken gençlerimize de yeni istihdam alanları ortaya çıkaracağız. Daha başkanlık yetkimiz olmadığı halde iş dünyasından gelmemiz hasebiyle TÜBİTAK ve diğer birçok kuruluşla bu projelerin istişaresini yapıyoruz. 5 üniversite ile görüşüyoruz ve biz bu üniversitelerin ortak aklını kullanacağız. Bu bölgede hızlı ve mobil yeni bir eğitim üssü ile birlikte hem kentsel yenilemeyi sağlayacağız, hem deprem güvenlikli konutlar inşa edeceğiz; hem de maddi manevi olmak kaydıyla Maltepelilerin kazanacağı bir proje olması için çalışmalarımızı planlayacağız. Yani yerel yönetimler olarak çocuklarımızı diploma sahibi yapmakla kalmayıp, iş sahibi de yapacak bir algıyı oluşturmak istiyoruz. Onları kahvelerden ve zamanlarını boşa harcayacakları yerlerden koparıp, spor alanları ve elektronik, mekatronik, lojistik bilişim vb. gibi dallarda meslek edindirme kursları aracılığıyla yetiştirerek hayata kazandıracağız.” dedi.

HER MAHALLEDE SPOR ALANI PROJESİ

İş dünyasının oluşturduğu sinerjiyle, üniversitelerin birikimini Maltepe’de harmanlayarak Maltepe için projelerine katmak istediğini dile getiren Ekşi, okul - sanayi ortaklaşa eğitim programları aracılığıyla buluşturulacağını; bunun yanı sıra ilçe milli eğitim müdürlüğü ile yapılacak bir anlaşma ışığında; okulların haftasonları kullanılmayan spor salonlarının halka açılacağını ve böylelikle gerçekleştirilecek protokollerle her mahalle de spor yapılacak mekanların oluşturulacağını dile getirdi. Bu alanda özellikle kadınların ve spor yapamayan Maltepelilerin sağlıklı yaşam sürmeleri için gerekli hizmetin verileceğini belirten Ekşi; kadınlarla ilgili projelerinden bahsederek; “Kadınlar bizim anamız, eşimiz, kardeşimizdir. Onları hiçbir alanda ya da hiçbir konuda ikinci plana atmak ya da hayatın dışında bırakmak bize yakışmaz. Hayatı paylaştığımız; gerek yönetim düzeyinde, gerekse de idari alanlarda her zaman onlarla bir ve beraber olacağız. Kadın sığınma evleri ve haklarını arayabilecekleri kurumlar ile kadınlarımızın haklarını sonuna kadar savunacak ve Kent konseylerinde daha fazla söz sahibi olabilmeleri için elimizden gelen hassasiyeti samimiyetle göstereceğiz. Ayrım yapmaksızın STK’larla ortak çalışmalar yaparken, kadınların sosyal hayata adaptasyonu ve aynı zamanda Maltepe için üretilecek yararlı projelerde bizzat yer almaları bizi mutlu edecektir.” diye konuştu.

Program sunucusu Özlem Yılmaz’ın “Sizi diğer adaylardan ayıran özellik nedir?” sorusuna “Biz vaat etmeyen; yapan bir anlayış ve ekibin bireyiyiz” diye cevap veren Ekşi, devamında şu açıklamaları yaptı; “Bununla birlikte de yapmayacağımız hiçbir işi vaat etmeyiz. Somut ve yapılacak işi takip ederek sözünü verdiğimiz tarih ve saatte bitiririz. Böyle bir ruh, heyecan ve coşkuyu geçmişten bugüne yaşadık. Bizim siyasi hayatımız da iş hayatımız da aile hayatımız da böyledir.”

MEYDAN DÜZENLEMESİ 180 GÜNDE BİTİRİLECEK

Mevcut Maltepe yönetiminin gerçekleştirdiği projeleri soran ve Ekşi’nin geçmiş konuşmalarında bahsettiği konteyner yapıları kastederek açıklama isteyen Sunucu Yılmaz’a Ekşi şöyle yanıt verdi; “Bir ilçenin ufkunu, vizyonunu, geleceğini, sanatını, kültürünü yansıtan yaşam alanlarının formatını gösteren argümanlar ortaya koyduğunuz eserlerdir. Sizi geleceğe taşıyan onlardır. İstanbul’un binlerce yıllık tarihine bakıldığında Mimar Sinan’ın eserleri ya da mimari açıdan, görsel açıdan kaliteli eserler vardır. Belediyenin yaptığı prefabrik eserleri Maltepelilerin görmesini istiyorum. Bu ufukta yapılan o prefabrik yapıları biz işimiz gereği şantiyelerde bir gecede yapıyoruz. Maltepe’nin vizyonunu bu seviyeye indirenleri kesinlikle halkın tasfiye edeceğine inanıyor ve bir Maltepeli olarak bir vatandaş olarak bu gibi hizmetlerin kabul edilebilir olmadığını düşünüyorum.” Sunucu Özlem Yılmaz’ın “Peki siz ne kadar zamanda yapabilirsiniz?” sorusuna ise; “Biz her işin takvimini koyuyoruz. Mesela Maltepe Meydan Düzenlemesi projemiz için koyduğumuz takvim 6 ay; yani 180 gündür. Meydansız bir şehir ya da ilçe olur mu? Yani bir toplumun sevincini, hüznünü, tepkisini paylaşacağı bir meydana ihtiyaçları vardır. Bu meydan projesinin de süresi söylediğim gibi altı aydır ve projesi hazırdır. Düğmeye bastığımız anda samimiyetle bu projeyi garantisini verdiğimiz anda bitireceğimizi söylüyorum. Yine Maltepe’nin E-5 kuzeyinde yapmayı düşündüğümüz bir Bölge Parkı projemiz var. Maltepelilerin çevreyle, ekolojiyle, ekosistemle, doğa ve yeşille buluşabileceği bir mekan tasarlamak istiyoruz. Burasının 1 milyon m2 üzerinde bir alan olmasını düşünüyoruz. Bu alanı ulaşımda bütün mahallelerimizden ring hatlarıyla birlikte; oluşturacağımız Başıbüyük Bölge Parkı’nı sadece Maltepe’nin değil, İstanbul Anadolu Yakası’nın en önemli cazibe merkezi olarak hizmete açacağız. Bu projeler ciddiyetle hazırlanmış projelerdir ve projeleri ile finansal kaynakları için gerekli tüm planlar hazırlanmıştır.” cevabını verdi.

CEZAYI MALTEPELİLER VERECEKTİR

Konteyner yapılar gerçekleştirmesine rağmen Maltepe Belediyesi’nin 50 trilyonluk bir borçla karşı karşıya kaldığını dile getiren Ekşi, “Personel ve işletme giderleri haricinde ne yaptınız da bu borç ortaya çıktı? Ürettiğiniz ve somut olarak ortaya koyduğunuz hizmetler nelerdir?” sorusunu sordu. Maltepelilerin bu duruma duyarsız kalmayacağını ve gerekli kararı bilinçli bir şekilde vereceğini dile getiren Ekşi, bu işin sorumlularının Maltepeliler tarafından tasfiye edilerek cezalandırılacaklarını söyledi.

AVM’LER ŞEHİR MERKEZİ DIŞINA

İstanbul’da sayıları giderek artan Alışveriş Merkezleri ile ilgili de görüşlerini dile getiren Ekşi; ulaşım akslarındaki tıkanıklığı ve o bölgelerdeki esnafın iş potansiyelini azaltan ya da ortadan kaldıran AVM’lerin şehirlerin dışına kaydırma düşüncelerinin olduğunu söyledi. AVM sayılarında ciddi sayıda artışın olduğunu dile getiren Ekşi, yerel yönetim algı ve anlayışlarına göre AVM’lerin merkez dışına itileceği bir düzenleme yapılacağını aktardı. Yeni yapılacak olan AVM’lerle ilgili sektörün doyduğunu dile getiren Ekşi, verimlilik ve karlılık açısından da bir durağanlığın söz konusu olduğunu söyledi. Ekşi açıklamalarına şöyle devam etti; “Bizim yaşayan mekan, tasarım ve dizaynlarımızda tabi ki her şey olmalı. Alışveriş, insanların eğleneceği ve dinleneceği, yaşamı ve hayatı paylaşacağı, komşuluk ilişkilerini geliştirip; pekiştirebileceği mekanları oluşturma amacı ön planda tutulmalıdır.

YEŞİL ALANLAR  MEZARLIKLARDA

Prens Adaları’na karşı çekilmiş panoramik bir fotoğrafla Maltepe’deki kısıtlı yeşil alanlara dikkat çeken Ekşi; konuyla ilgili; “Yukarıdan Prens Adaları’na doğru baktığımızda yeşil alanlar olarak sadece mezarlıkları görebiliyoruz. Bizim bu dokuyu açmamız lazım. Maltepe’deki kişi başına 3 metrekare olan yeşil alanı en az 15 metrekareye çıkarmamız lazım; çünkü biz başka türlü sıkışan yaşamları rahatlatamayız. Yaşlılarımız, çocuklarımız, kadınlarımız evlerinde resmen mağdur. Çocuklar sokak aralarına, araç aralarına sıkışmış ve oyun oynayacak yer bulamamaktadırlar. Bu konuda Maltepelileri uluslar arası standartlara yaklaştırmak bizim boynumuzun borcudur. Bizim de zaten farklı olduğumuzu iddia ettiğimiz konu hizmet konusudur. Gerek iş dünyası, gerek mühendislik formasyonu olarak birçok alanda edindiğimiz birikimlere güveniyoruz. Ayrıca mensubu olduğumuz AK Parti’nin genel bazda gerçekleştirdiği başarılı ve her anlamda öne çıkan hizmetleri ortadadır. Bizim de yerel yönetimler olarak AK Parti’nin bu kutlu yürüyüşüne çalışkan, dürüst ve hizmetkar belediyecilik anlayışıyla destek vermemiz gerekmektedir. Bu yarışta da Maltepeli hemşerilerimizle birlikte iddiamızı ortaya koyuyoruz. 30 Martta da bu değişimi istediklerini Maltepeli kardeşlerimiz bize gösterecektir.” açıklamasını yaptı.

Hakan Şükür için Başbakan Erdoğan ne dedi TIK'la


Kaynak: TÜBİTAK’LA ÇALIŞIYORUZ Bu haber  542  kere okundu