İstanbul’a kar ne zaman geliyor
İstanbul için meteorolojiden kar uyarısı geldi. Sıcak ve yağışsız havalara neden olan yüksek basıncın etkisinden çıkıyor; Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine giriyor.
18:06:00 2014-01-20

TÜRKİYE ’de adeta bir bahar havası yaşatan günler artık geride kalıyor.  Hafta boyu sıcak ve yağışsız hava nedeniyle özellikle sahil kentlerinde yaşayanlar deniz kenarlarına ve piknik alanlarına koşuyordu. Ancak yağışsız geçen mevsimle birlikte su sıkıntısının da kendini göstermesi uzmanları endişelendiriyordu, çünkü bir çok ilde barajlardaki su seviyesi çok düşük kalmıştı. Meteorolojinin son değerlendirmeleri yüreklere su serpti. Türkiye, sıcak ve yağışsız havalara neden olan yüksek basıncın etkisinden çıkıyor; Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine giriyor. Çarşamba'dan itibaren ülke genelinde yağışlar başlayacak; Pazar ve Pazartesi İstanbul'da kar yüzünü gösterecek. Yağışlar Şubat ayı boyunca da devam edecek. Çiftçinin yüzünü karartan; barajları boşaltan sıcak ve yağışsız hava yerini Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havaya bırakacak. Çarşamba günü yurt genelinde hafif yağmurlar başlayacak. İç bölgelerde, karla karışık yağmur ve kar yağışı olacak.

ORTALAMA 10 DERECE DÜŞECEK

Yurt genelinde mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerine çıkan sıcaklık, ortalama 10 derece düşerek, mevsim normallerine inecek. Ankara'da 12 ila 13 dereceye yükselen sıcaklığın, 2 ila 3 dereceye kadar düşecek.

Meteoroloji uzmanları, yaklaşık 2.5 aydır süren yağışsız havanın neden olduğu sorunların, Şubat ayı boyunca devam etmesini bekledikleri yağışlar sayesinde kısmen giderileceği tahmininde bulundular.

PAZAR GÜNÜ İSTANBUL KARLI

Yağışların Çarşamba gününden itibaren kıyı kesimleri hariç, karla karışık yağmur ya da kar şeklinde olacağını belirten uzmanlar, hafta sonuna doğru Ankara, Bursa, Kocaeli, Konya, Erzurum'da kar yağacağını söylediler. İstanbul'da ise Pazar ve Pazartesi günü yer yer kar ve karla karışık yağmur beklendiğini bildirdiler.

SANİYE SANİYE HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYINIZ

Sınır kapısında bombalı 2 araç patlatıldı TIK'la

Kaynak: İSTANBUL DİKKAT KAR GELİYOR Bu haber  620  kere okundu