Polonezköy’ün doğal yapısı korunuyor
Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, CNN TÜRK’teki Yeşil Doğa Programı’nda Güven İslamoğlu’na Polonezköy ile ilgili doğal yapının korunması çalışmalarını anlattı.
16:55:00 2014-02-03

BEYKOZ Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Polonezköy imar planlarıyla ilgili CNNTÜRK’ te yayınlanan Yeşil Doğa Programının yapımcısı ve sunucusu Güven İslamoğlu’na konuştu.

Polonezköy imar planının, ilçenin turizm vizyonu doğrultusunda bölgenin doğal dokusuna uygun hazırlandığını belirten Başkan Çelikbilek, şunları söyledi:

DOĞAL DOKUSUNA UYGUN

1/1000’lik Polonezköy İmar Planları dolayısıyla doğanın tahribatı ve yapılaşma söz konusu değil. 3 bin hektarlık Polonezköy’ün, 175 hektarlık köy yerleşik alanını planladık. İmar planının İstanbul’un en gözde tabiat parkıyla bir ilgisi yok. Polonezköy imar planı, ilçenin turizm vizyonu doğrultusunda bölgenin doğal dokusuna uygun hazırlandı. Çevre ve doğa bizim en önemli hassasiyetimizdir.  

DEVAMLILIĞI SAĞLANACAK

Tabiat Parkın kültürel zenginliğini ve özgün yapısını dünya standartlarında koruyacağız.  Hazırladığımız plan 3 bin hektarlık Polonezköy’ün, 175 hektarlık küçük bir köy yerleşimini kapsamaktadır. 3000 hektarlık imar planı yapma yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndadır. İsterlerse kendileri yapacaklar. Bütün Polonezköy’ün tamamı imara açılacak, tüm doğa tahrip olacakmış gibi itirazlar geliyor. Hazırlanan plan köy yerleşimine bir düzen getirecek, doğa tahribatı mümkün değil. Doğal kaynak niteliğinin devamlılığını sağlayacağız.

TURİZM DEĞERİ KATACAĞIZ

Hazırladığımız imar planıyla, tarihi, doğal ve kültürel yapısıyla eşsiz güzelliklere sahip Polonezköy’e turizm değeri katacağız.  Plandaki yollar köyün ihtiyaçları ve imar planı mevzuatı doğrultusunda hazırlandı. Yol planında araç izi değil, yaya yürüyüş yolları genişletiliyor. Polonezköy ziyaretçileri tabiat ve doğayla buluştuğu yürüyüş yapmak için tercih ettiği bir bölge.  Yol için ağaç kesilmesi söz konusu değil. Ağaçlar yürüyüş yolunda kalıyor.

Bu sene kaç gün tatil yapıyoruz TIK'la

Kaynak: Polonezköy hep doğal kalacak Bu haber  127  kere okundu