Şişli Belediyesi ile Anadolu Cam’ın Takas Evi çevre etkinliği
Camın geri dönüşümü konusunda farkındalığı artırmayı amaçlayan Anadolu Cam, Cam Yeniden Cam projesi kapsamında Şişli Belediyesi ile Takas Evi etkinliği gerçekleştirdi
17:35:00 2014-06-11

ŞİŞLİ Belediyesi, Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında 10 Haziran 2014 Salı günü Anadolu Cam ile birlikte ‘Takas Evi’ etkinliğini gerçekleştirdi.

Camın geri dönüşümü konusunda farkındalığı artırmayı amaçlayan Anadolu Cam, Türkiye’nin en kapsamlı sürdürülebilirlik projelerinden biri olan ‘Cam Yeniden Cam’ projesine devam ediyor.

‘Takas Evi’ etkinliğinde cam geri dönüşümünün ülke ekonomisine ve enerji tasarrufuna sağladığı katkıları tüketicilerle paylaşıldı.

Halka açık olan ve özellikle öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği, çeşitli oyunlar ve maskotlarla birlikte eğlenceli vakit geçirdiği etkinlikte 2 bin adet cam ambalaj atığı geri dönüşüme kazandırıldı.

DOĞAL KAYNAKLAR KORUNUR

Doğal kaynakların hızla tükendiği ve çevre kirliliğinin önemli boyutlara ulaştığı günümüzde, tüm atıkların geri kazanımında olduğu gibi cam atıkların geri kazanımının önemine dikkat çeken Şişli Belediye Başkan Vekili Emir Sarıgül, şunları söyledi:

Cam atıklarının toplanarak geri kazanılması depolama sahalarının ömrünü uzatır, doğal kaynakları korur ve atık bertaraf maliyetlerini azaltır. Cam ambalaj üretiminde her yüzde 10 oranında cam kırığının girdi olarak kullanılması, hammaddenin yüzde 12, enerjininyüzde 2,5 ve karbon emisyonlarının ise yüzde 5 oranında azaltılması anlamına gelmektedir.

Ayrıca, camın geri kazanımın tercih edilmesinin önemi, atık camdan yeni cam üretiminin diğer atık geri dönüşümleriyle kıyaslandığında daha ekonomik ve verimli olmasıdır. Örneğin, 1 ton cam atığın geri dönüşümü ile 100 litre petrol tasarrufu sağlanmaktadır. Bugün de etkinliğimizde yaklaşık olarak 1000 adet cam şişeyi geri dönüşüme dahil etmeyi hedefliyoruz. Bu da yaklaşık 30 litre petrol tasarrufu yapabileceğimizi gösteriyor.

GENÇLERE ULAŞMANIN ÖNEMİ

Anadolu Cam Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Serdar Özer ise 2011 yılından beri 130 bin ilköğretim öğrencisine cam geri dönüşümü hakkında eğitim verdilerini belirterek, şöyle konuştu:

Bu yılsonunda 165 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Cam ambalaj kullanımı ve camın geri dönüşümünü desteklemek adına 2011 yılında başlattığımız ‘Cam Yeniden Cam Projesi’ ile özellikle gençlere ulaşmak bizim için çok önemli. Bu projeyle bir yandan öğrencilere cam ambalajın geri dönüşümü ve özellikleri hakkında bilgi verirken, diğer yandan cam ambalaj geri dönüşümünün artırılması için çalışmalar yürütüyoruz. Amacımız, camın yüzde 100 geri dönüşebilen tek ambalaj malzemesi olduğunu anlatmak, gelecek nesillere çevre bilincini aşılamak.”

CAM KUMBARALARA ATILDI

Şişli’de bulunan Cevahir Alışveriş Merkezi’nin önündeki alanda gerçekleştirilen ‘Takas Evi’ etkinliği ile cam kumbaralara atılan cam ambalajların geri dönüşümü anlatıldı. Ayrıca, atık cam atan katılımcılara Aroma meyve suyu hediye edildi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği, çeşitli oyunlar ve maskotlarla birlikte eğlenceli vakit geçirdiği etkinlikte yaklaşık 2 bin adet cam şişe atığı geri dönüşüme kazandırıldı.

CAM YENİDEN CAM PROJESİ

Anadolu Cam tarafından ÇEVKO Vakfı ve belediyelerle yapılan işbirliğiyle 2011 yılında hayata geçirilen ‘Cam Yeniden Cam’ projesi, Türkiye’nin en kapsamlı sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk projelerinden biridir. 

Cam Yeniden Cam projesiyle gelecek nesillere çevre bilincinin ve cam geri dönüşümünün aktarılması, camın hem çevre hem de sağlık açısından en doğru ambalaj olduğunun anlatılması hedeflenmektedir. Bu projenin esas amacı toplumsal bir davranış değişikliği yaratarak geri dönüşüm toplumuna geçişi sağlamaktır.

Bu kapsamlı proje üç temel üzerinde yürütülmektedir;

* Cam ambalaj geri dönüşümü konusunda farkındalık yaratılması ve toplumun bilinçlendirilmesi

* Cam ambalaj atıklarının toplama alt yapısının geliştirilmesi

*  Cam ambalaj atıklarının toplanarak işlendiği tesislerin modernize edilmesi ve evsel atıklara karışan cam ambalaj atıklarının düzenli depolama öncesinde ayrıştırılması.

Günlük gazete manşetleri TIK’la


Kaynak: ŞİŞLİ’DE ÇEVRE HAFTASI Bu haber  264  kere okundu