Beykoz’da atık getirme merkezleri nerelerde kuruldu
Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, sıfır atık hedefiyle çıktıkları yolda Atık Geliştirme Merkezleri projesini yaşama geçirdi, 7 noktada uygulamaya başladı.
08:43:00 2014-07-21

BEYKOZ Belediyesi, geri dönüşüm alanında ‘Sıfır Atık’ hedefiyle çıktığı yolda Atık Getirme Merkezleri projesinde ilk adımı atarak 7 noktada yaşama geçirdi.

Yeni Atık Merkezleri’yle birlikte daha çevreci ve doğayla barışık bir atık yönetiminin sağlanmasının hedeflendiğini belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, belirlenen standartlar doğrultusunda Yön Temizlik firmasının deneyimleriyle yola çıkarak projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

ATIK GETİRME MERKEZLERİ

Atık Getirme Merkezleri; atığı oluşturanlar tarafından kaynağında ayrı toplanan atıkların geri kazanıma veya bertaraf edilmesi amacıyla bırakıldığı merkezleri ifade ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınladığı Katı Atıkların Toplanmasına İlişkin Tebliğ Taslağı’na göre Entegre katı atık yönetim sisteminde üretilen atık miktarının azaltılması, kaynağında ayrı toplanması, geri kazanımı, geri dönüşümü ve bertaraf edilmesi esas alınıyor. Belediyelerin öncelikle ikili toplama sistemine geçiş yaparak ve biriktirme ekipmanlarını temin ederek atık getirme merkezleri ve toplama ayırma tesislerini kurması da tavsiye edilenler arasında.

Projenin temel hedefinin, katı atık bertaraf tesislerine olabilecek en az atığı göndermek ,hatta bu rakamı sıfırlamak şeklinde ifade ediliyor. Hedefin sağlanmasında geri kazanım büyük rol oynuyor. Projede geri kazanılan ürünlerin miktarı ve kalitesi, atıkların kaynağında ayrı toplanması ile büyük ölçüde artması da öngörülüyor.

MERKEZLERLE GERİ KAZANIM

Bu proje ile klasik atık yönetimi sistemlerine göre çok daha basit, ekonomik ve çevresel olarak sürdürülebilir çözümler sunulacak, Beykoz’un mahallelerinde, evlerde ayrı biriktirilmiş atıklar Atık Getirme Merkezi ünitelerine getirilerek geri kazanılacak ve böylelikle atıkların Katı Atık Depolama sahalarına gönderilmesi engellenmiş olacak. Kullanılmış eşyalar toplanarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak

Projenin bir diğer etkileyici yönü ise sosyal sorumluluk adına önemli bir adım atılması. Bu kapsamda mahalle sakinlerinin bayat ekmeklerini, eski kıyafetlerini, kullanılmış oyuncaklarını ve kitaplarını atabileceği üniteler de Getirme Merkezine ilave edilecek.  Burada sağlanacak dönüşüm ile bayat ekmekler hayvan barınaklara gönderilerek tekrar değerlendirilmesi sağlanırken, kitap, oyuncak ve kıyafetlerin de ihtiyaç sahiplerine iletilmesi mümkün olacak.

DÖNÜŞÜM BİLİNCİNİ SAĞLAYACAK

Başkan Yücel Çelikbilek projenin önemine dikkat çekerek “Yer altı çöp konteynırlarından kapalı çöp bidonlarına, atık getirme merkezlerinden okullardaki geri dönüşüm eğitimlerine kadar her alanda modern hizmet sunuyoruz. Sıfır atık hedefiyle yola çıktığımız atık getirme merkezleri daha temiz bir çevre ve ilçemizde geri dönüşüm bilincinin yerleşmesine büyük katkı sunacak” dedi.

Proje Beykoz mahallelerinde hayata geçirilmeye başlandı. Şu anda aktif olarak kullanılmakta olan 7 Atık Getirme Merkezi’nin yerleri şu şekilde:

 - Soğuksu Cengizhan Caddesi

- Soğuksu Samanyolu Sokak

- Rüzgarlıbahçe Sedir Sokak

- Rüzgarlıbahçe Cumhuriyet Caddesi

- Kavacık Vatan Caddesi

- Göztepe Akkavak Caddesi

- Yalıköy Doğu Kapısı Caddesi

Günlük gazete manşetleri TIK’la


Kaynak: BEYKOZ’DA SIFIR ATIK Bu haber  247  kere okundu