Plansız programsız yaşamak mümkün
İstanbul gibi mega bir kentte, plansız programsız sadece düşünürek ve düşündüğünüz şeyleri paylaşarak yaşamak mümkün mü? Seyfi Ergül, bu durumu sadece düşünerek mümkün kılıyor.
09:50:00 2015-09-03

Güncelposta-Birçok siyaset adamına, Belediye Başkanına ve Türkiye’nin önde gelen firmalarına danışmanlık veren Siyaset Uzmanı Seyfi Ergül’ün sıradışı yaşamı hem büyüleci hem basit hem komplike. Neden mi? Çünkü Seyfi Ergül’ün yaşamından plan yok program yok şartlandırma yok  koşul yok. Genel Yayın Yönetmenimiz Dr. Hamit Kurt, Ergül ile sıradışı bir söyleşi yaptı.

“Stresten uzak olmanın en iyi yolu, hayatı akışına bırakmak”

 Seyfi bey, İstanbul gibi mega bir kentte plansız programsız yaşanabilir mi? 

 Plansız programsız dediğimiz şey, hayatı akışına bırakmak şartlandırma olmadan yaşamaktır. Uyku saatinden tutun yemek saatlerine kadar hiç plan program yapmadan biyolojik saate bağlı olarak yaşamamızı serbest bırakırsak hayatı daha olumlu daha dolu dolu ve daha verimli yaşarız. Zaman kavramına bağlı yaşam stresle doludur. Stresten uzak olmanın en güzel yolu da hayatı akışına bırakmaktır.

 Hayatımızı idame ettirmek için iş, plan olması gerekmiyor mu sizce?

  Plan ve program sıkıntı verir bana. Genellikle çoğu kişi bu sıkıntıyı çeker. Ama plan program yapma zorunluğu hisseder. Ben ise  daha çok düşünce gücüne dayalı soft ve berrak devinimlerle gerekli yaşam koşulları sağlarım.

 DÜŞÜNMEK ÖNEMLİ BİR İŞTİR

  Düşünmek bir aktivite midir yoksa bir iş mi?

Düşünmek önemli bir iştir. Ben işim de bu. Günün önemli kısmında düşünüyorum. Düşündüklerimi paylaşarak verimli hale getiriyorum.

 “Pozitif sonuçlar, ay ışığı gibidir; karanlık dünyamızı aydınlatır”

 

Düşünce insan ufkunu açar mı?

 Elbette. İnsanoğlu yapacağı her eylemden önce biraz düşünmeli, düşündükçe yapacağı eylemde daha pozitif  sonuçlar alır. Pozitif sonuçlar, ayışığı gibidir karanlık dünyamızı aydınlatır.

 “Hayatın içinde bir sürü kod ve şifre var ancak düşünerek çözebiliriz.”

ÇEVREME MADDİ VE MANEVİ KATKI SUNUYORUM

  Düşünce gücü ile çözüm çevrenize faydalı oluyor mu?

Hayat, gizemli ve komplike görünür insana nitekim ferah bir zihinle hayat üzerinde düşündüğümüzde bir sürü şifre ve koda rastlanmak mümkün. Bu şifre ve kodlar birçok soruna çözüm olabiliyor. Günümüz insanı birçok sorunlarla boğuşuyor. Gün içerisinde gerek maddi gerekse manevi anlamda birçok insana bu anlamda yardımcı oluyorum.

İşiniz düşünmek mi?

Sayılır. Tabi sadece düşünüyorum demek yanlış olur. Düşündüklerimi paylaşarak hayatımı idame ettiriyorum. Çin’e kadar uzanan danışmanlık işlerim var. Birçok siyaset adamına ve firmalara danışmanlık yapıyorum.

Sadece siyasetle mi ilgileniyorsunuz?

  Eğitimim siyaset üzerine. Siyaset uzmanıyım. Aynı zamanda siyasetin içindeyim. Gençlik kollarından tutun ilçe başkanlığa kadar Belediye Başkan adaylığından tutun Milletvekili adaylığına kadar sürekli aktif görev alan biriyim.

“Ülkemizde düşünceden çok biat kültürü var; düşüncesi olan değil parası olan itibar görüyor”

Bu birikiminizi neden TBMM çatısı altına taşımadınız?

Düşünceye önem veren bir ülke değiliz maalesef. Dolaysıyla bizde daha çok biat kültürü var. Ülkemizde siyasette kalite ve birikimden daha çok maddi olanaklar gerekiyor. Ama buna rağmen umutluyum.

AYNI ŞEYİ YAPIP FARKLI SONUÇ BEKLMEK YANLIŞ

Bir teklif mi aldınız?

Evet sürekli teklifler alıyorum. Daha çok ülkeme yararlı olabilmek için siyasetin aktif rolünü üstlenmeliyim.

“Aynı şeyi yapıp farklı sonuç beklemek yanlıştır. Ne yazık ki biz bu yanlışı hep yapıyoruz.”

  Ülkenin içinde buluğu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sürekli ayni şeyi yapıp, farklı sonuçlar beklemek yanlıştır. Ülkemizin geleceği her şeyden öncelliklidir. Herkes elini taşın altına koymalı. Sağduyu ile olaylara yaklaşmalıyız. Türkiye’de olup bitenin sonucuyla değil, nedenleriyle araştırmalıyız.

Ülkemizin içinde bulunduğu bu durumdan nasıl çıkar. gerilimin taraflarından kimin haklı, kimin haksız olduğunu nasıl tespit edeceğiz?

Ülkemizde yıllardır iç huzursuzluk yaşanıyor. Huzuru bulmak içinde hep aynı yöntemler deneyerek sonuç almaya çalışıyoruz. Dolayısıyla daha olumlu bir sonuç almış değiliz. Bana göre iki taraf arasında olan bir mevzuyu, aralarında çözemiyorlarsa üçüncü kişilere ihtiyac vardır demektir. Yani çözüm için  bağımsız ve adil üçüncü bir göze ihtiyacımız var.

Kaynak: PLANSIZ PROGRAMSIZ YAŞAMAK İÇİN... Bu haber  308  kere okundu