Mahmut Ekşi: Devlet; anadır, babadır
Mahmut Ekşi:Devlet; anadır, babadır. Çocukları arasında ayrım yapmaz, yapmamalı. Çünkü orası sığınılacak yerdir. Biz çocuklar da, Malazgirt, Bingazi ve Galiçya’daki birliktelik ruhuyla Ana-Baba’mızın yanında olmalıyız.
18:07:00 2016-02-22

İlim ve Fazilet Vakfı Başkanı Mahmut Ekşi, Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Dr. Hamit Kurt’un sorularını cevapladı.

“Türkiye 80 milyon insanın anavatanıdır, her vatandaş eşittir ve vatandaşlar arasında A, B, C, D sınıfları söz konusu olamaz. Herkes 1. Sınıf vatandaştır.”

Memleketin içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemiz sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Bu kanın durması ülkemiz için çok önemlidir. Bugünkü ortamda Çanakkale, 1071 Malazgirt, Bingazi, Galiçya, Yemen çöllerinde nasıl bir birliktelik ruhu oluşturduk ise bugün de aynı şekilde kenetlenmeliyiz. Eğer bu kenetlenme ve birbirimize olan yakınlığımızı pekiştirebilirsek dünyanın hiç bir gücü bizim içimize nifak sokamaz. Türkiye 80 milyon insanın anavatanıdır, her vatandaş eşittir ve vatandaşlar arasında A, B, C, D sınıfları söz konusu olamaz. Herkes 1. Sınıf vatandaştır. Güneydoğuda olan bitene, orada yaşayan Kürt kardeşlerimiz sağduyuyla yaklaşmaktadır, eğer ki orada vatandaşımız sağ duyulu olmasaydı dış güçlerin oyununa gelmiş olurduk ve Allah korusun bir iç savaş patlak verirdi. Şükürler olsun ki orada insanlarımız sağduyulu, vatanı ve ülkesinin bütünlüğünden yanadırlar.

Devlet geleneğimiz nedir, devletin politikası nasıl olmalıdır?

Mahmut Ekşi:  Devlet geleneğimize baktığımızda 10 bin yıl öncesinde beyliklerden boylara 16 imparatorluk kurmuş bir gelenekten bahsetmek mümkün. Devlet; anadır, babadır. Orası sığınılacak yerdir. İnsan nereye sığınır? Kendisini himaye edecek yere sığınır. Milletimiz ne yapacak? Devlete ana ve baba diye sığınacak. Devlet, sen şusun busun, diline, dinine bakmaksızın; ihtiyacı olana yardım eder, sınırları bekler, haksızdan hakkını alır haklıya verir.

“Devlet bir ailenin, bir bölümün, bir ırkın eline geçerse devlet, devlet olmaktan çıkar, özelliğini ve güzelliğini kaybeder.”

Devlet, devlet olma özelliğini nasıl yitirir?

Mahmut Ekşi:  Devlet bir ailenin, bir bölümün, bir ırkın eline geçerse devlet, devlet olmaktan çıkar, özelliğini ve güzelliğini kaybeder. Devlet bir anne baba edasıyla bütün çocuklarına ayrım yapmaksızın eşit, adil ve kucaklayıcı olmalıdır. Çünkü anne babanın görevi budur. Ceza verirse de ayrım yapmadan herkese adil ve eşit olacak şekilde, Batmanlı’sını da İzmirlisi’ni de Rizelisi’ni de ayırmaksızın eşit suça eşit ceza vermelidir.

“İlim Ve Fazilet Vakfi Eğitim Kurumları büyük bir ailedir. Ailemizde toplam 100 öğretmenimiz, 50-60 çalışanımız ve 1000 öğrecimiz var.”

Biraz da eğitimden bahsedelim. İlim ve Fazilet Vakfı Eğitim Kurumları hakkında neler söylemek istersiniz?

Mahmut Ekşi:  İlim ve Fazilet kurumu bize babamızdan, amcalarımızdan kalan bir eğitim kurumudur. 1970’lerde Üsküdar’da kız kuran kursu olarak açılmıştı. Ardından burasını 1984’te  Özel Üsküdar Bağlarbaşı Anadolu Lisesi’ne çevirdik. Üsküdar Kampüsü’nde ilkokul, ortaokul, anadolu ve fen lisesi eğitim vermektedir.

PENDİK KAMPÜSÜ’NÜN KAPASİTESİNİ ARTTIRDIK

Mahmut Ekşi:  Pendik’te 90’lı yıllarda kurduğumuz Özel Pendik İkbal Lisesi’nde ilkokul, ortaokul ve anadolu lisesi vardı. Binanın eskimesi üzerine binayı yıkıp yerine iki tane akıllı blok yaptık. A blok hizmete başladı, B blokun ise betonermesini bitirdik. A Blok 7000 m2 alanıyla eğitim ve öğretime açıldı. B Blok da 6000-7000 m2  olacak. Çok amaçlı spor salonu, kütüphaneleri ve her türlü fiziki aktivitelerin yapılacağı yeni bir alan daha açacağız. İnşallah Eylül ayına açılmış olacak.

Mahmut Ekşi:  Özellikle Pendik kampüsüne 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında çok öğrenci geldi, alamadık. Kampüsümüzün tamamlanması ile daha çok öğrencimize eğitim vereceğiz. Şuanda Pendik Kampüsümüzde öğrenci sayımız 350-400 civarında, B blok tamamlanınca bir 400 öğrenci daha alabileceğimizi tahmin ediyorum. B bloğunda bitmesiyle 800 civarı öğrencimize Pendik’te eğitim vermeyi planlıyoruz.

“Biz hiç bir cemaat ve cemiyetin bağlantısı olmadık. Ana felsefemiz: Milli Eğitim Bakanlığı’mızın sistemine göre Türk Milletinin millî, ahlakî, manevî, kültürel değerlerini benimseyen ve en önemlisi bayrağını seven ve koruyan bir nesil yetiştirmektir.

EZBERCİ EĞİTİMDEN KAÇINDIKEğitimde temel felsefeniz nedir?

Mahmut Ekşi:  Biz hiç bir cemaat ve cemiyetin bağlantısı değiliz. Ana felsefemiz Milli Eğitim Bakanlığı’mızın sistemine göre Türk Milletinin millî, ahlakî, manevî, kültürel değerlerini benimseyen ve en önemlisi bayrağını seven ve koruyan bir nesil yetiştirmektir. Öğretmenlerimizde bu yolda yürüyerek, benim branşım tarih, coğrafya veya fizik demeyip öğrencisine derste, teneffüste, sokakta kısacası gördüğü her yerde hayatı sorgulamayı, yorumlamayı ve irdelemeyi öğretmiş; ezberci bir nesil yetiştirmekten kaçınmıştır.

Okulumuzda görev yapan öğretmenlerimizde aradığımız temel ve vazgeçilmez ölçüt; vatan, millet, bayrak, örf ve ananelerimize bağlılığının yanı sıra küçüğüne sevgi ve büyüğüne saygı göstermesidir. Dili, dini, ırkı  etnik kökeni, rengi, şekli şemali ayırt etmeden 80 milyon olan Türk Milletine hizmet esastır. Burada Türk Milleti derken demek istediğim Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkestir.

“Biz vakıf eğitim kurumu olduğumuz için diğer özel okullardan çok daha uyguna ücrete öğrenci okutuyoruz. Örneğin; diğer özel okullarda 40-50 bin lira olan okul ücreti bizim vakıf olmamız ve kar gayemiz olmamasından ötürü ücretlerimiz 10-12 bin liraya civarındadır. Bizim için  okul kendini döndersin yeter.”

Eğitim kurumlarınızın Üniversite  sınavlarındaki başarı oranı nedir?

Mahmut Ekşi:  Başarı ölçütü eğer üniversite sınavıysa 40-50 bin ücret alan diğer özel okullarla başabaş bir başarı gösteriyoruz. Bizim okullarımızda üniversite sınavına giripte başarılı olmayan öğrenci sayısı %3’ü geçmez.

5 BİN MEZUNUMUZ VAR

Okullarınızı kimler tercih ediyor?

Mahmut Ekşi:  Okullarımızda okuyan her kesimden öğrencimiz var. Bakan çocuğundan orta gelirli çocuğuna, ünlü ünsüz her kesimden öğrenci profili var. Bugün yaklaşık olarak 5000’e yakın mezunumuz var. Bu mezunlar arasında doktorundan avukatına, mühendisinden öğretmenine kadar bir çok dalda okuyan ve mesleğini yapan var. Tüm mezunlarımızla sürekli diyalog halindeyiz. Dini ve özel günlerde çeşitli programlarla, yemek davetleriyle mezun, öğrenci ve onların aileleriyle birlikte aile sıcaklığında bir araya geliyoruz.

Nasıl Haydarpaşalılar, Galatasaraylılar, Robert Kolejliler gibi mezunlar bir aradalar bizde mezunlarımızla Fazilet mensuplarını oluşturuyoruz, hatta bu konuda bir derneğimiz de var. Bizim okullarımızda müdüründen hizmetlisine, öğretmenden öğrenciye kadar herkes birbirine bir aile sıcaklığıyla kenetlenmiştir. Bu konuda, eğitim kurumumuzu kendi işi gibi benimseyen öğretmenlerimizin katkısı büyüktür.

Vakıf Başkanısınız, ama vakıfa ait hiç bir araç gereci kullanmıyorsunuz, neden?

Mahmut Ekşi:  Bizim diğer özel okullardan farkımız vakıf oluşumuzdur. Bu vakfa baba ve amcalarımız arsalarını hibe etmiştir. Bu arsalar parayla alınacak yerler değildir. Dediğim gibi Hamitciğim, bizim okullarımız bir vakıf eğitim kurumudur, dolayısıyla ben vakfın başkanı da olsam 1 lira bile okullarımızdan para almam.  Okulumuzun iki makam arabası olmasına rağmen bir gün olsun o makam araçlarını kullanmış değilim. Babam hep “Oğlum vakfa ait olan araç ve gereçleri kullanma kendi aracını kullan, vakıf aracı vakıf için kullanılsın” der. O yüzden zamanı gelir kendi kazancımdan okula bağış yaparım.

EVLENEN PERSONELE BİR MAAŞ İKRAMİYE

Yardımsever kimliğinizin yanı sıra haklının hakkını veren biri olarak toplumda takdir görüyorusunuz. Bu özellikleriniz eğitim kurumlarınıza nasıl yansıyor?

Mahmut Ekşi:  Okullarımızda görev alan öğretmenlerimize, çalışanlarımıza  kurban ve ramazan bayramlarında ikramiye verir, doğum ve hasta yardımı yaparız. Evlenen personelimizin düğününe gidilip hediyesini verir, balayından döndükten sonra da bir maaş ikramiyesini veririz.

Üniversite hedefiniz var mı?

Mahmut Ekşi:  Hedefimizde Fazilet Ailesini büyütmek ve Allah nasip ederse bir üniversite kurma niyetimiz var. Bunun alt yapısıyla ilgili çalışmalarımız başladı, zaman ve zeminin olgunlaşmasını bekliyoruz.

“Din, 1400 sene once kemale erdi. Biz insanların birbiriyle olan ilişkilerine ve insanın insanla ilişkisi düzgün olup olmadığına bakacağız.”

Mahmut Ekşi denilince İstanbul’da özellikle Anadolu Yakasında tanınıyor, seviliyor ve biliniyorsunuz. Ve Üsküdarlının Mahmut Abi’si olarak anılıyorsunuz. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Mahmut Ekşi:  Hamitcim çok teşekkür ederim. Şimdi mütevazı olmamız lazım. Dil, din, ırk gözetmeksizin haklıdan yana oyumu kullanan birisiyim. Sezar’ın hakkını Sezara vereceksin. Birinin inancına, memleketine bakarak haklı veya haksız olduğunu bilemeyiz, dinine bakarak da bilemeyiz. Din, 1400 sene once kemale erdi. Biz insanların birbiriyle olan ilişkilerine ve insanın insanla ilişkisi düzgün olup olmadığına bakacağız.

Eğer bir Üsküdarlı bir İstanbullu kapımı çalmışsa elimden gelen gayreti, yardımı yapmaktan kaçınmam. Fakat davasında haklı ve doğru olan insana yardım ederim. Bu bana lise çağlarımdan kalmış bir özelliktir. Telefonum 7/24 açıktır ve ilk telefon çıktığından bu yana cep, ev ve iş numaram ne ise şimdi de odur. Bana gece yarısı da olsa ulaşanlar oluyor. Eğer birisi gelip yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyip, danışıyorsa aklım erdiğince bilgi verir yol gösterir, yardımcı olmaya çalışırım.

Siyaset geçmişinizi ve STK’larla olan diyalağunuz hakkında biraz bahseder misiniz?

Mahmut Ekşi:  İstanbul genelinde uzun döenm siyaset yaptık. O zamanın iktidar partisinde İl Başkanlığı’ndan MYK’ya, Parti Yönetim Kurulu Üyeliğinden Genel Başkan Yardımcılığı’na  kadar bir çok önemli alanda görev aldım.

Bir çok sivil toplum kuruluşlarında, spor kulüplerinde, bilimsel kuruluşlarda, camilerde, okullarda, hemşehri derneklerinde, araştırma derneklerinde ya kuruyucum ya yöneticiyim ya da fahri üyeyim. Portföyüm çok kalabalık o yüzden de bana yaşı benden küçük olanlar İstanbul’un abisi, Üsküdar’ın abisi derler, sağolsunlar.

Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Mahmut Ekşi:  Ben de sizlere teşekkür eder, yayıncılık hayatınızda başarılar dilerim.

RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: EKŞİ: DEVLET ANADIR, BABADIR Bu haber  366  kere okundu