Sarıgazi, geleceğin ikinci Ataşehir’idir
Özçağla İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve CEM Vakfı Gençlikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Taş, inşaat ve gayrimenkul sektörüyle ilgili sorularmızı yanıtladı.
17:21:00 2016-05-21

SARIGAZİ’DE KONUT FİYATLARI UÇTU

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Dr. Hamit Kurt’a çarpıcı açıklamarda bulunan Ali Taş, “Sarıgazi’de 140.000 TL’ye 3 yıl önce daire satarken şu anda 300.000 TL oldu. Sarıgazi’nin Kuzey Marmara Otoyolu, Boğaziçi, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim Köprüleri’ne yakınlığı  ve Üsküdar-Sancakte Metrosu konut fiyatları arttırdı. Bu vesileyle işadamlarına, siyasilere ve vatandaşlara tavsiyem Sancaktepe’nin Sarıgazi bölgesine yatırım yapmalarıdır.

ALIRKEN YEŞİL, SATARKEN ALTIN

İstanbul keşmekeşinden sıkılmış müşterilerimize, ‘Alırken yeşil, satarken altın’ sloganıyla Çorlu’da, Biga‘da, Didim’de bir karış toprağım olsun diyen herkese arsa var. Özellikle Çanakkale Biga’da 300 m2 imarlı ifrazlı müstakil tapulu arsalar 59.000 TL’ye pazarlıyoruz. Buradaki amacımız İstanbul’a yıllardır yerleşmiş ama evladına torununa bir arsa alamamış, vatandaşımıza arsa satın alma imkanı sağlıyoruz” dedi

Öncelikle Ali Taş kimdir, kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Ali Taş: Ben Erzurum’un Aşkale ilçesinin Dallı Köyü’nde dünyaya geldim ve yaklaşık 26 yıldır Sancaktepe Sarıgazi’de ikamet ediyorum. İnşaat sektöründe gayrimenkul, emlak ve arsa işleri ile uğraşıyorum. Bir dönem siyaset ile de uğraşmışlığım var, hala da kıyısından kenarından uğraşıyorum.

FOTO GALERİ İÇİN YIKLAYINIZ!

Siyaset geçmişinizi biraz açar mısınız?

Ali Taş: İki dönem SHP Sarıgazi Belde Başkanlığı’nı yaptım. 2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi ile birleştik ve o dönem CHP çatısı altında seçime girdik. 10.000 oy farkla seçimi kaybettik. Sonrasında ben CHP Sancaktepe İlçe Yönetim Kurulu’na seçildim. 2 yıl sonra da istifa edip milletvekili aday adayı oldum. Biliyorsunuz Ankara’da dayın yoksa işler kolay yürümez, dayımız olmadığı için de atamamız gerçekleşmedi. Yine de biz ideolojimiz doğrultusunda siyasetimizi yapmaya çalışıyoruz. Erzurum Aşkale Dernekler Federasyonu’nda bir dönem başkanlık yaptım. Şimdi de aktif olarak 2 aydır CEM Vakfı Gençlikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapıyorum.

Özçağla İnşaat olarak kaç yıldır inşaat sektöründesiniz ve projeleriniz nelerdir?

Ali Taş: Özçağla İnşaat1999 yılının ocak ayında kuruldu. Gıda ve İnşaat sektörünü beraber yürütüyorduk. Yaklaşık olarak 2004 yılından bu yana Özçağla İnşaat bünyesinde Sarıgazi’de Yap-Sat şeklinde müteahhitlik yapıyorum. Bir yıldır da İstanbul dışında Biga, Didim, Çorlu, Silivri gibi çeşitli bölgelerde sadece arsa satıyorum. Yap-Sat şeklindeki çalışmalarımız sadece Sarıgazi ve Sancaktepe’dedir ve ana merkezimiz de burasıdır.

Şu anki konut satışlarınız ne durumda?

Ali Taş: Açıkça söylemek gerekirse çok kötü. Bunun da en büyük sebebi yüksek konut kredisi faizleri ve ülkemizin gidişat yönündeki endişesi. Türkiye’nin zor olan ekonomik koşullarını biliyorsunuz. Bu durum tabana yansımış vaziyette. İnsanlar banka kredisine başvurmadan konut alamıyorlar. Bankaların konut kredi faizlerinin çok yüksek olmasından dolayı insanlar geri ödemelerini yapmakta zorlanıyorlar ya da kredi çekmekten vazgeçiyorlar. Bu da inşaat sektöründe satışları kesmiş durumda.

Konut satışındaki bu düşüşe karşı bir hamleniz var mı?

Ali Taş: Biz şu an gayrimenkul satışlarımızı ağırlıklı olarak kentleşmemiş, gecekondu kesiminde yaşayan insanlara arsa satışı yapıyoruz; altını, bileziği olan geliyor yarısı peşin alıyoruz diğer yarısını da taksitlendirerek.

Bu arsa satışını biraz açar mısınız?

Ali Taş: Mesela, adam 50.000 TL’lik arsa için 20.000 TL’yi veriyorsa onu geri çevirmiyoruz. Kalan kısmını da onun belirleyeceği şekilde taksitlendiriyoruz, cebinden 1 kuruş fazla para da çıkmıyor. Kaparo olarak 100 TL vererek, kimlik fotokopisini ve 2 adet resim ile Silivri’den Tekirdağ’dan Çorlu’dan Çanakkale’den tapusunu alıp cebine koyup gidiyor, sonra gelip peşinatını veriyor. İpotek yok tamamen güvene dayalı. Gariban yoksul vatandaş zorlukla parasını kazanmış ve biriktirdiği para onun için her şeydir. Adam yıllar önce Anadolu’dan kopmuş gelmiş İstanbul a yerleşmiş ama evladına torununa bir arsa alamamış, biz şu anda o alım imkanını sağlıyoruz. Ama prensibimizde yarısı peşin yarısı taksit. Şunu da  belirtmek isterim bütün arsalarımız imarlıdır.

Arsa sattığınız kişilere konut yapıyor musunuz?

Ali Taş: Aralarından bunu talep edenler oluyor ve tabi ki anlaşmamız durumunda geri çevirmiyoruz. Hatta şu an da bu şekilde Biga’da yaptığımız yaklaşık 80 tane villa bitmek üzere.

Arsa fiyat aralığınızdan bahseder misiniz?

Ali Taş:  Arsa satışlarımıza girmeden önce, bu işine nasıl başladığımı bir iki cümleyle anlatayım. Bu arsa işini yapmayı düşündüğümde çok arştırdım.  Güzel bir insanla bu arsa işene girme kararı aldım.  O da Türkiye’de en büyük arsa projesini yapan Engin Gayrımenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Üzeyir Engin’dir

Arsalarına göre fiyatlarımız değişiyor. Çorlu’da mahalle içerisinde şu an 300 m2 parseli 69.000 TL’ye pazarlıyoruz. Bu bahsettiğim yer Çorlu’nun en büyük parkının hemen yanında. Bizim arsamızın hemen yanındaki komşu parsel 130.000 TL’ye satılıyor.

Satış sloganınız var mı?

Ali Taş:Alırken yeşil, satarken altın” Bu sloganla yeşil arsayı alıyorsun ama sattığın zaman altın gibi değerli satıyorsun yani kısacası kazançlı bir yatırım diyoruz.

İstanbul’dan sıkılmış, Çorlu’da, Biga‘da, Didim’de bir karış toprağım olsun diyen herkes gelsin bizi bulsun. Kapımız onlara her zaman açık. Gerekli bütün kolaylıkları sağlarız. Bu işin adı “Topraktan gelen kazanç”.

İstanbul’a dönelim Sancaktepe’de şu anda neler yapıyorsunuz?

Ali Taş: Özçağla İnşaat olarak elimizde satılık, kiralık daireler ve dükkanlar var.

Arsada sağladığınız kolaylığı konut satışlarınızda da sağlayabiliyor musunuz?

Ali Taş: İnşaat sektöründe yarısı peşin yarısı taksitli satışları koşullar gereği ne yazık ki yapamıyoruz. Bir rakama anlaşıyoruz, kapora ve peşinat doğrultusunda ilerliyoruz. Bu her firmada böyledir.

Sarıgazi’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Ali Taş: Sancaktepe’de özellikle Sarıgazi bölgesi geleceğin ikinci bir Ataşehir’idir, hatta daha iyisi olacak diye düşünüyorum. Sarıgazi beldeyken Sarıgazi Belediye Başkanı Fikret Şahin ile bir sohbetimizde “Sarıgazi geleceğin Kadıköy’ü olacaktır” demiştim. Yavaş yavaş da oluyor. Özellikle Üsküdar-Sancaktepe Metro hattı emlak fiyatlarını arttırdı. Bunun meyvelerini de yemeye başladık.

Neden özellikle Sarıgazi Bölgesi??

Ali Taş: Çünkü, şu an Kuzey Marmara Otoyolu, Boğaziçi, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri burnumuzun dibinde. Buna rağmen Sarıgazi bölgesi, Sancaktepe Belediyesi ve İBB’den gerekli hizmeti alamıyor. Gerekli alt-üst yapı hizmetleri sağlanırsa Sarıgazi-Sancaktepe Anadolu Yakası’nın yıldızı olabilir.

Sarıgazi’ye Ali Taş olarak katkınız oldu mu?

Ali Taş: Sarıgazi beldeden ilçeye geçtiğinde bütün banka şubeleri buraya açılmıştı. Tapu dairesi, belediye binası, kaymakamlık buradaydı. Belediye binası buraya yapılırken Kemal Ayyıldız’a büyük destek vermiştim. Ben SHP’liydim o ise AK Parti’li ama Ali Taş olarak belde gurubumla birlikte belediyenin merkezde kalması için hem mecliste hem de bütçede büyük destek verdim. Ama şu anda belediye başkanlığı Samandıra’ya taşınıyor. Unutmasınlar Sarıgazi gönüllerin merkezidir. Zor ve kozmopolit bir yerdir. Sarıgazi’de siyaset yapmak da zordur. Samandıra’da bizim komşumuz hayırlısı olsun diyelim.

Sarıgazi’de ev fiyatları bu aralar ne durumda?

Ali Taş: Sarıgazi dışarıdan çok göç alan bir ilçe. Ben kendim Beykoz’dan Küçükbakkalköy’den gelen insanlara Sarıgazi’den ev satmışımdır. Bu vesileyle işadamlarına, siyasilere ve vatandaşlara tavsiyem Sancaktepe’nin Sarıgazi bölgesine yatırım yapmaları. Sancaktepe’de 140.000 TL’ye 3 yıl önce daire satarken şu anda 300.000 TL’ye kadar fiyatlar artmış durumda. Bu örnekten Sarıgazi’nin geleceğini okumak çok zor olmamalı. Sarıgazi-Sancaktepe lokasyon olarak çok önemli bir merkez halinde. Bu fırsatı iyi değerlendirmek gerek.

Röportaj Fotoğrafları: Mehmet Dursun

Kaynak: ALIRKEN YEŞİL SATARKEN ALTIN Bu haber  405  kere okundu