Chp Sancaktepe Yeni Anayasa’yı vatandaşa anlattı
CHP Sancaktepe İlçe Örgütü TBMM’de oylanan yeni anayasa paketini düzenlediği panel ile vatandaşlara açık seçik anlattı.
23:14:00 2017-01-25

Güncelposta Gazetesi/Sancaktepe

“ Memleket Meselesi” isimli program Sarıgazi Genco Erkal Kültür Merkezinde yapıldı. CHP Sancaktepe İlçe başkanı Alper Yeğin’in ev sahipliği yaptığı programın konukları CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ve Araştırmacı Gazeteci-Yazar Erdoğan Aydın oldu. Gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun ölümünün sene-i devriyesi nedeniyle saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

TOPLUM TRAVMA HALİNDE

Selamlama konuşmasını yapan CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Alper Yeğin, “15 Temmuz’da yapılamayan darbe girişimi çıkarılan kanun hükmünde kararnameler ile şimdi yapılmak isteniyor. Gazeteciler, akademisyenler, seçilmiş milletvekilleri, belediye başkanları ve bütün muhalif insanlar şu an ceza evlerinde. Toplumda derin bir travma hali var. Şu anda 18 madde halinde meclisten geçen anayasa değişiklik teklifi parlamenter geçmişimizi yıkmak isteniyor. Bugün bu program ile gelecekte toplumuzu nelerin beklediğini konuşacağız.”dedi.

MECLİS GÜÇLENMELİ VE %10 BARAJI KALKMALI

Gazeteci yazar Erdoğan Aydın ise konuşmasına çözüm bekleyen birçok memleket meselesi dururken, bütün ilginin referanduma çekilmesin sebeplerine dikkat çekti. Aydın, “ Aslında bu referandumdan olası bir evet çıkması ile geri dönüşü olmayan bir rejim inşa etmek istiyorlar. Eğer yargının gerçek anlamda adil standartlarla güçlendirildiği, meclisin %10 sınırının ortadan kaldırıldığı bir durum söz konusu olsaydı Başkanlık sistemi toplumun bütün katmanlarında tartışılır hale gelmiş olurdu. Oysa böylesi nedenlerden hareket edilmediği gibi,  tam tersine dünya siyasal tarihinde ismi diktatörlük olan bir model Türkiye’ye dayatılmaya çalışılıyor.”şeklinde konuştu.

PARMAK ÇOĞUNLUĞU İLE GEÇTİ

Son olarak söz alan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ise konuşmasında, “Bu Anayasa paketinin geçmemesi için meclis’te kanımızla canımızla direndik. Fakat sonuç olarak çoğunluk onlarda olduğu için parmak hesabı ile geçirdiler. Bu referandum bir kişinin isteği ile olan bir referandumdur. Her gün bir yerlerde bomba patlıyor, işsizlik sorunu giderek büyüyor, Suriye’deki yanlış politikamız düzelecek mi? Başkanlık sistemi bunlara engel olacak mı? Sorularını mutlaka kendimize sormamız lazım” açıklaması yaptı.

Programa CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı E.Gamze Öztürk, CHP Sancaktepe İlçe Yöneticileri, parti üyeleri, muhtarlar ve Sancaktepeliler katıldı.


Bu haber  202  kere okundu