Nakkaştepe Millet Bahçesi ve Mesire Alanı açılıyor
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, basın mensuplarıyla Nevmekan Sahil, Nakkaştepe Millet Bahçesi, Bulgurlu Engelsiz Yaşam Merkezi ve Üsküdar Bilim Merkezi’ni gezerek projeler hakkında bilgi verdi.
00:24:00 2018-11-07

 

Güncel Posta Gazetesi/Üsküdar

Nevmekan Sahil’de basın mensuplarını kahvaltılı bir programda ağırlayan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, 4,5 yılda hayata geçirdiği ve yapımı devam eden projelerini anlatıp bir durum değerlendirmesi yaptı. 7’sinde yarı olimpik yüzme havuzu olan 9 adet kapalı spor salonu yaptıklarını söyleyen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen “Üsküdar’da 60 Cami ve 20’ye yakın okul binası yaptık Yıllardır kronik hale gelen ilçenin imar sorununu kalıcı şekilde çözdük. Ve yine Üsküdar’da kişi başına düşen yeşil alan sayısını iki katına çıkarttık” şeklinde konuştu.

Kahvaltı sonrası Hilmi Türkmen, basın mensuplarıyla Nevmekan Sahil, Nakkaştepe Millet Bahçesi, Bulgurlu Engelsiz Yaşam Merkezi ve Üsküdar Bilim Merkezi’ni gezerek projeler hakkında bilgi verdi.

NEVMEKAN SAHİL ÖĞRENCİLERE 24 SAAT AÇIK

Türkmen, Nevmekan Sahil ile ilgili şunları söyledi. “Şu an içinde bulunduğumuz Nevmekan Sahil’i yaklaşık bir ay önce açtık. Buraya Üsküdar dışından Avrupa Yakası ve civar ilçelerden gelen gençler var. Yakın zamanda Çekmeköy-Üsküdar Metrosu’nun da açılması ile Sultanbeyli, Sancaktepe, Çekmeköy ve Ümraniye gibi komşu ilçelerden de buraya ulaşım artık çok kolay olduğundan, Nevmekan Sahil artık bir çekim merkezi haline geldi. Burası Üsküdar’ı aşmış durumda, burası bir İstanbul Projesi, hatta bir Türkiye Projesi. Artık böyle değerli yerler yapmak lazım. Türkiye’de böyle mekânlara ihtiyaç var. Buradan ilk kez siz basın mensupları ile paylaşmak istiyorum, Öğrenci kardeşlerime söz vermiştim. Nevmekan Sahil, öğrenciler için 24 saat açık olacak artık. 6 Kasım 2018 tarihi itibariyle başlayacak çorba ve çay ikramımızla beraber Nevmekan Kütüphanesi geceleri artık gençlerin. Hayırlı, uğurlu olsun” dedi.”

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ’NİN BENZERİ DÜNYA’DA YOK

Engelsiz Yaşam Merkezi içerisinde bina ve verilen hizmetlerle ilgili bilgi veren Başkan Hilmi Türkmen, “ Bu merkezimiz manevi açıdan benim için çok önemli bir yerdir En çok duygulandığımız, çok önemsediğimiz bu yer umarım bizden sonraki nesiller boyunca inşallah hep kullanılır. Yaptığımız hizmetler arasında en çok dua alacağımız bir birim burası. Çocuklarımız buraya geliyorlar buraya fiziki ve ruhsal terapi olup gidiyorlar. Çocuklar mutlu ailesi ondan da mutlu bir şekilde bu merkezden ayrılıyorlar. Bu işin manevi boyutu maddi boyutu ile kıyaslanamaz. Burası manen hepimizin tatmin olacağı ve huzur bulacağı bir proje oldu. Engelsiz Yaşam Merkezi, Türkiye’nin bir vizyon projesidir. Buranın Türkiye’de değil, Dünya’da bir başka örneği yok” diye konuştu.

NAKKAŞTEPE MESİRE ALANI MİLLET BAHÇESİ OLACAK

Nakkaştepe Mesire alanını basın mensuplarıyla dolaşan Başkan Türkmen, arazinin sadece Üsküdar’ın değil, İstanbul’un en değerli arazilerinden biri olduğunu belirterek şunları söyledi. “ Anadolu Yakası’nın Millet Bahçesi’ni İstanbul’un manzara balkonunda yapıyoruz. Üsküdarlılar ve İstanbulluların bu olağanüstü Boğaz ve İstanbul manzarası eşliğinde çoluk çocuk ailece hoş ve keyifli anlar geçirmesini diliyoruz. Nakkaştepe Millet Bahçesi sadece Üsküdar değil İstanbul’un diğer semtlerinden gelen vatandaşlarımızın da nefes alacağı, kendilerini mutlu hissedecekleri bir mesire alanı olacak. Millet Bahçesi’nde ayrıca mevcut, metruk haldeki spor salonunu yenilemek suretiyle, hiçbir yeni yapılaşmaya gitmeden vatandaşlarımızın kullanımına sunuyoruz” dedi.

İSTANBUL’DA BİR İLK: BİLİM MERKEZİ

Son olarak İstanbul’da bir ilk olma özelliği taşıyan ve Üsküdar Belediyesi, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı tarafından bilim ve teknolojiyi herkes için anlaşılır ve ulaşılır bir hale getirmek için kurulan, Türkiye’nin en kapsamlı Bilim ve Planetaryum Merkezi olan Üsküdar Bilim Merkezi’ni gezen basın mensupları, 20 dakikalık uzay filmini izlediler. Farklı mimarisi sayesinde üst katlara merdivensiz çıkılabilen Merkezde, Konferans salonu, Planetaryum, Tasarım Atölyesi, Teknoloji Atölyesi, Astronomi, Havacılık ve Uzay Atölyesi, Matematik Atölyesi, Doğa bilimi Atölyesi ve Süreli sergi alanı bulunmakta. Haber-foto: Mehmet Dursun


Bu haber  2034  kere okundu