Fatih Terim'e mektup
Galatasaray Şampiyonlar Liginde 'kolay' denilen gruptan üçüncü olarak elendi ve yoluna UEFA Avrupa Ligi'nde devam edecek.
22:45:00 2018-12-21

Hasan Perioğlu Yazdı

Bizim için sürpriz bir durum yok, zira biz, grup üçüncülüğünü de bu süreç için başarı olarak öngördük! Ancak Alman Devi Schalke 04 bu kadar zayıf iken, kaybedilen grup ikinciliği için ne kadar üzülsek azdır.

Sevgili Fatih Hocamın Şampiyonlar Ligi’nden ziyade Süper Ligde Galatasaray’ın çizgisinin çok altında olduğunun nedenini çok iyi anlamalı.

Tutturmuşlar ‘Forvet’ diye, ama Fatih Hocam dahil tüm Galatasaray camiasının göremediği asıl sorun Forvet değil, Garry Rodrigues’in sol kanatta oynamasıdır.

Evet Rodrigues sol kanatta da iyi oynuyor ama sağ kanatta oynaması Galatasaray için çok daha fazla anlam taşıyor. Rodrigues özellikle sağ ayağı ile rakiplerini çizgiden yani sahanın sağ kanadına doğru muazzam geçiyor ve golcüler için son vuruşu çok iyi hazırlıyor. Rodrigues’in bu oyun anlayışında rakip savunmalar da sol beklerinin kademesine girince, hem pozisyon hataları yapıyorlar hem de penaltı noktası bölgesinde önemli açıklar veriyorlar. Galatasaray geçen sezon ligin tozunu attırdığı ilk 8 haftada Garry Rodrigues bu şekilde oynuyordu ve bunu yapan; beğenmeyip kovduğumuz Tudor’du!

Rodrigues şimdiki gibi sol kanatta oynayınca; çizgiye doğru gidemiyor, sağ ayağıyla savunmanın üzerine doğru gidiyor ve savunmaların kapanmasına neden oluyor.

İkinci önemli konu bizzat Feghouli inkârıdır!

Fas’lı oyuncu Galatasaray futbolunun üst aklıdır ve kadro yazılırken asla kesilmeyecek ilk oyuncudur.  Fatih Hocamın uzun süre yerine tercih ettiği Belhanda veya Emre Akbaba ancak Feghouli’nin iyi yedeği olabilirler. Düşünün ki Feghouli uzun süre ya kadroda yoktu ya da yedek bekledi!

 Bu durumda Galatasaray transferi nereye yapacak veya kim kesilecek?

Bana sorarsanız forvetten önce, takım sahaya; sol kanat Onyekuru, sağ kanat Rodrigues, forvet arkası da Feghouli’ şeklinde en ideal biçimde sürülmeli.

Yoksa kulübe için transfer yapılacaksa hiç yapmayın. Alabilirseniz de agresif bir sağbek alın, hepsi bu! İsim de vereyim, orta saha orijinli Fransız yıldız Mohammed Sissoko.

 Fatih Terim Hocama saygılarımla.


Bu haber  1065  kere okundu