Çekmeköy'de Koronavirüs (Covid-19)'a karşı aralıksız mücadele
Çekmeköy Belediyesi Koronavirüs (Covid-19) ‘a karşı alınan tedbirler kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.
13:02:00 2020-03-23

Güncel Posta/Çekmeköy

 

Çekmeköy Belediyesi’ne bağlı ekipler uluslararası bir salgın olan Koronavirüs (Covid-19) ‘e karşı ilçede tedbirlerini almaya devam ediyor. Alanında uzman ekipler ilçedeki ibadethane, okul, kamu binaları, taksi durakları, muhtarlıklar , aile sağlığı merkezleri, askeri üsler, kapalı ve açık pazar alanları, park ve bahçelerde dezenfekte çalışmaları yapıyor. Çekmeköy’de ki 1616 cadde ve sokakta, 5 bine yakın çöp konteynerını 5 yıkama aracı ve 20 personelle dezenfekte eden ekipler,  7/24 çalışmalarını sürdürecek.

 

 

Zabıtadan fiyatlara müdahale

 

Çekmeköy Belediyesi Zabıta ekipleri, Sağlık Bakanlığı’nın Korona virüsü açıklamalarının ardından vatandaşların alışverişe çıkmasıyla ortaya çıkan fırsatçıları tespit etmek için denetimlerini sıklaştırdı. Virüse karşı alınacak önlemler arasında yer alan temizlik malzemeleri ve sanal ortamda oluşturulan karantina korkusu nedeniyle kuru gıdaya talebin artmasıyla ürün fiyatlarının 10 katına kadar çıkarıldığı haberleri gündemde yer aldı.  Haberlerin ardından vatandaş taleplerini dikkate alan belediye ekipleri,  raf ve fiyat denetimlerini artırdı. Denetimlerde, İstanbul Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü’nden gelen yazı ile alınan yetkiyle, Çekmeköy’deki eczaneler, ecza depoları ve diğer satış yerlerinde; Cerrahi maske, 3M maske ürünlerine yönelik  2020 yılına ait Ocak-Şubat aylarının alış faturaları ve güncel satış fiyatları kontrol edildi.

 

ÇEKMEKÖY AFETLERE HAZIR

 

Çekmeköy’deki resmi kurumları bir araya getiren Afet Koordinasyon Kurulu çalışmalarına başladı. Çekmeköy Kaymakamlığı ve Çekmeköy Belediyesi öncülüğünde kurulan Afet Koordinasyon Kurulu toplandı. Çekmeköy Kaymakamı Adem Arslan başkanlığında Çekmeköy Belediyesi’nde gerçekleşen toplantıya, tüm resmi kurumlardan temsilciler katıldı. Olası afetlerin en az hasarla atlatılması için alınması gereken önlemler ve afet sonrası planlamaları için kurulan kurulun ilk toplantısında; ilçe halkını bilgilendirecek eğitimlerin çoğaltılması kararı alındı. İlk yardım, arama kurtarma, afet sonrası 72 saat eğitimlerinin halka verilmesinin yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının da depreme hazırlanması için çalışmalar başlatıldı. Kurul toplantısında işleyişin hızlanması için konu ile ilgili komisyonların kurulmasına karar verildi.


Bu haber  12558  kere okundu