Ümraniye'ye yeni projeler
Ümraniyeli Muhtarlar sordu, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım cevapladı. İmar, 2B, finans şehri, spor köyü projesi, kaymakamlık ve emniyet müdürlüğü binası gibi önemli konular masaya yatırıldı.
21:54:00 2020-06-14

 

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, “Muhtarlar Soruyor Başkan Yıldırım Cevaplıyor” isimli programda mahalle muhtarlarının sorularını yanıtladı.Programa bu hafta Topağacı  Mahalle Muhtarı Yaşar Karataş, Dumlupınar Mahalle Muhtarı Orhan Ezber, İnkilap Mahalle Muhtarı Mahir Su, Saray Mahalle Muhtarı Mustafa Aksoy, Kazım Karabekir Mahalle Muhtarı Tanju Elgün,  Hekimbaşı Mahalle Muhtarı Abdurrahman Toprak katıldı. Bu hafta Ümraniye Millet Bahçesi’nde gerçekleşen programda Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım ve muhtarlar, mahallelerdeki sorunları konuşurken, uygulanacak projeleri de masaya yatırdılar.

 

 

 

BİZ ZATEN PROGRAMLI GELMİŞTİK

 

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, “Biz zaten bir programla gelmiştik. Orada neler yapacağımızı söylemiştik. Millet bahçeleri yapacağız, millet kıraathenleri yapacağız, spor salonları yapacağız, yüzme havuzu yapacağız, büyük bir spor köyü yapacağız, büyük meydan projeleri yapacağız, onun dışında kaymakamlık binamız yoktu onu hazırladık yapacağız dedik, emniyet binası yerimiz çok uygun değil onun yeri yapılacak. Bu ve buna benzer eğitimden sağlığa, sosyal hizmetlerden, fakir fukaraya bakımdan, okulların yapımına kadar planladık. Onların hepsini hayata bir bir geçiyoruz” dedi.

 

ÜMRANİYE MİLLET BAHÇESİ

 

Programın gerçekleştiği Ümraniye Millet Bahçesi’ni anlatan Başkan Yıldırım, “Millet Bahçemiz, 330 dönüm, daha önce mesire alanı, burada yedi yirmi dört bir yaşam merkezi var. Spor aktivitesinden tutunda eğlence alanlarına kadar ne ararsanız mevcut. Çocuklar bisiklete binebiliyor, oyun alanları var, basketbol oynayabiliyor, futbol sahası yapılıyor, koşu parkurumuz var 2 bin 700 metre. Burada isteyen mangal da yapıyor ama gazlı dumansız mangal yapıyor. Otopark desen 976 tane araç alabiliyor burası.”

 

İKİ MİLLET BAHÇESİ DAHA YAPACAĞIZ

 

Başkan Yıldırım, “Ümraniye’de bunun gibi iki millet bahçesi daha yapacağız. Bir tanesi Trabzonpark, Trabzonlular Derneği’mizle birlikte. Orada o derneğimizi muhafaza edeceğiz. Ve yine Ümraniye Trabzon Millet Bahçesi adıyla orayı da aynı bunun gibi yapacağız. Bir tane de Dudullu bölgesinde, Osmangazi Korusu 180 dönüm, oranın projelerini yaptık. Önümüzdeki hafta ihaleye çıkarıyoruz. İnşallah TOKİ ile birlikte buranın bir benzerini orada yapacağız. Yani oradaki vatandaşlarımız da yürüme mesafesinde parklarına kavuşmuş olacaklar” diye konuştu.

 

REVAÇTA OLAN MAHALLELER

 

Ümraniye’nin Topaağacı, Dumlupınar, Hekimbaşı, İnkilap, Saray ve Kazım Karabekir Mahallelerindeki en önemli sorunun daha önce 2B problemi olduğunu hatırlatan Başkan Yıldırım, ”En önemli problemimiz bilyorsunuz 2B problemi. 2B yani tapusuz arazilerdi. Devletin arazileriydi. Bunlara bir kere kavuştuk. Tapu meselesini sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında hükümetimiz çözdü. Bu bölge bana göre İstanbul’un en iyi yeri olacak. Sakın kimse malını satmasın” ifadelerini kullandı. 

 

 

Bu mahallelerde imar planlarının iptal edildiği yönündeki bir soruya Başkan Yıldırım, “Halkın istemediği hiçbir şey olmaz. Biz halka hizmet için varız. Ben imar planlarının iptal olmasını şu, bu pek önemsemiyorum.

 

1/5000’lik bizim anahtar paftamız var. En önemli şey 1/5000’lik. 1/1000’lik planlar her zaman bir şekliyle geçer. Biz onun üzerinde daha planlı olarak çalışıyoruz. Eski planlarda şöyle bir dezavantajımız vardı. Planlarımız zaten değişmeyecek. Herkes biliyor ne alacağını. Yeşil alanlar çok parça parçaydı. Biz onları şimdi toplulaştıracağız. Büyük alanları şimdi büyük parklar yapacağız bölgede çocuklara.

 

SPOR KÖYÜ PROJESİ

 

İstanbul’da olmayan bir spor köyü projemiz var Hekimbaşı’nda. Ciddi bir proje. Biliyorsunuz Hekimbaşı neyle anılırdı eski dönemlerde. Çöpüyle ve ölümüyle. Çöpte orada vatandaşlarımız rahmetli oldu. Burası daha sonra Ümraniyespor’umuzun tesisleri oldu ama yeterli mi, değil. Biz şimdi 22 branşta, spor alanlarının olduğu spor köyü kuracağız orada. Mesela Topağacı’ndaki yüzme havuzu projesi. Kısa sürede projenin büyük bir çoğunluğu tamamlandı bir ay sonra bitecek. Yani üç buçuk ayda yüzme havuzunun projesi bitecek” şeklinde yanıt verdi.

 

Yıldırım, “Ümraniye 5 yılın sonunda bütün sokaklarında ıhlamur kokacak. Erguvanlar olacak, çınarlar olacak her türlü ağaç olacak. Yani şimdi biz ağaca karşı olabilir miyiz. Bu bir algı operasyonu” dedi.Yenişehir Mahallesi’nde Finans Şehir diye bir yer kuruluyor. Yani Finans Şehir şu. Bir milyon metrekareden fazla inşaat olan Türkiye’nin finans merkezi buraya geliyor. Bütün bankaların genel müdürlükleri, artı onların türevleri olan finansla alakalı ne kadar yerli yabancı şirket varsa orada konuşlanacak. Şimdi bunun etrafında gecekondular vardı. Ve gecekondular 120 taneydi. Bunların hepsi ile oturduk anlaştık.

 


Bu haber  331  kere okundu