Adalar’da Türk-Ermeni dostluğu
Büyükada’da üç gün süren ‘Plastik Sanatlar ve Müzik Festivali’nde, Türkiye-Ermenistan Gençlik Senfoni Orkestrası büyük alkış aldı. Orkestrayı, Ermeni Sanatçı Nvart Andreasıan ile Cem Mansur birlikte yönetti.
14:04:00 2011-12-18

Adalar Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen “Büyükada Plastik Sanatlar ve Müzik Festivali” büyük ilgi gördü. Üç gün devam eden festivalin açılış gecesine Türk-Ermeni dostluğu damgasını vurdu. “Suya Çizilen Şeyler” sloganıyla düzenlenen etkinliğin ilk gününde Türkiye-Ermenistan Gençlik Senfoni Orkestrası sahne aldı. İzlemeye gelen binlerce yurttaşın ve Adalılar’ın coşkulu alkışlarıyla sahneye çıkan orkestrayı, Ermeni sanatçı Nvart Andreasıan ile Cem Mansur birlikte yönetti.

SANAT DOLU GECELER
Üç gün boyunca Büyükada Atatürk Meydanı’nda çeşitli etkinlikler düzenlendi. Workshop, performans, enstalasyon çalışmalarıyla resim, heykel ve grafik sanatçıları Adalılarla buluştu.

Festivale plastik sanatlar dalında tanınmış birçok ünlü sanatçı katkı verirken, akşamları da eski sokak eğlenceleri İstanbul Laterna ekibinin gösterileri, İndian Sound Nostalgia Grubu’nun Kızılderili Show’u, Alatav, İstanbul Trombon Dörtlüsü, Gökçen Kaynatan ve Arkadaşları’nın Show Orkestrası,  Latin üstadı Herman Heder ile 68-70 kuşağının Rock kralı Erkut Taçkın konserleri, Adalılar’a  renkli geceler yaşattı.

DİNLERİN BULUŞTUĞU YER
Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu; “Adalar, dinlerin, medeniyetlerin, insanlığın buluştuğu dünyadaki ender noktalardan biridir. Burada sevgiyi, barışı,dostluğu,kardeşliği paylaşmak için varız’’ dedi.

 Başkan Farsakoğlu bilgi çağının yaşandığı 21. Yüzyıl’da kavgaya, düşmanlıklara yer olmadığını ifade ederek festival süresince yaşanan barışın kalıcı olmasını diledi. 


Bu haber  325  kere okundu