Göz tembelliğini dikkat
Diyarbakır Özel Bağlar Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Lokman Balyen, göz tembelliğinde erken teşhisin önemli olduğuna dikkat çekti.
10:49:00 2012-02-10

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Lokman Balyen, kreş dönemindeki çocuklarda yapılacak tarama ile göz tembelliğinin teşhisi ve tedavisinin mümkün olacağını söyledi. Gelişmiş ülkelerde çocuklardaki göz taraması kreş döneminde yapılırken, Türkiye'de ilköğretim döneminde gerçekleştirildiğini belirten Dr. Balyen, erken dönemdeki teşhisin tedaviye daha olumlu cevap verdiğini dile getirdi. Göz tembelliğinin sebeplerinden de bahseden Balyen, "Bu durumun en önemli sebebi gözlük ihtiyacı olmasına rağmen gözlük kullanılmaması. Öte yandan göz kapaklarındaki düşüşün görmeyi engellemesinden dolayı diğer göze daha çok yüklenilmesi. İki göz arasında bir gözün diğerinden daha iyi görmesi sonucunda daha iyi gören gözle idare etme isteği. Bütün bunlar göz tembelliğini daha ileri düzeylere taşır" dedi.

Dr. Balyen, hastalığın tedavisiyle ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Öncelikle gözlük ihtiyacı varsa bunu mutlaka karşılamalıdırlar. Bu bir göze yüklenmenin önüne geçer. Göz kapaklarındaki düşüşten kaynaklı görme kaybı nedeniyle diğer göze günde ortalama 3 saat boyunca kapatma uygulanabilir. Tabii bunlar 0-9 yaş arasındaki hastalar için geçerlidir. Bu yaşlarda tedavisi mümkündür.Daha ileriki yaşlar için bu tedaviler yeterince olumlu cevap vermez. Bir de son dönemde nörovizyon tedavisi geliştirildi. Tedavi, bilgisayar sistemine yüklenen bir program sayesinde doktor kontrolünde yapılmaktadır. Göz yapısı uygun bulunan 9-55 yaş arasındaki kişilere uygulanan bu tedavi, bilgisayar teknolojisi ile beyine görmeyi yeniden öğretiyor ve bu yöntemle görmede artış sağlanması hedefleniyor. Hastanın tedavi için uygun olup olmadığı ayrıntılı muayene sonucu belirleniyor.9-55 yaş arası, görme düzeyi yüzde 15-20'nin üzerinde olan ve kayma düzeyi 8 prizmanın altında olan hastalar uygun olarak kabul ediliyor. Kişinin tedaviye cevap verebilmesi için retinasının gözün arka kısmının sağlam olması gerekmektedir."


Bu haber  180  kere okundu