Kanseri tedavisinde genetik devrim
Akciğer kanserlerinde artık yeni bir çağ başlıyor. Hastaların farklı genetik özellikleri tespit edilip, o özelliklere göre tedavi edilebiliyor.
12:14:00 2011-12-19

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Andaç Argon, ülkemizde en sık görülen kanser tipi olan akciğer kanserinin tedavisindeki yeni gelişmeleri anlattı:

MODERN TEDAVİLERE GEÇİLİYOR

Akciğer kanserleri; ülkemizde en sık görülen ve ölüme sebebiyet verme noktasında da ilk sırada yer alan bir kanser tipidir. Ne yazık ki hastalık yüzde 75 hastada geç dönemde fark edilebiliyor. Yaşam süresini ve kalitesini olumsuz etkileyerek ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturan akciğer kanserlerinde artık yeni bir çağ başlıyor. Eski ve az etkili yöntemler, yerini modern ve sonuç alıcı tedavilere bırakıyor.

Kanser tanısı eskiden yalnızca ışık mikroskobu altında hücrelerin dış görünüş değişikliklerine dayanılarak yapılır ve tüm hastalar sanki aynı hastalıkmış gibi tek bir isim altında sınıflandırılırdı; akciğer kanseri, meme kanseri gibi... Dolayısıyla hastaların tedavileri de tek düze olurdu. Bu durum, kanser  tedavisinde şimdiye dek istenilen başarının elde edilemeyişinin en önemli  nedenlerinden biridir.

 KANSERİN ŞİFRELERİ ÇÖZÜLÜYOR

Ancak moleküler biyoloji ve genetikte sağlanan baş döndürücü gelişmeler kanserin sandığımızdan çok daha karmaşık bir doğası olduğunu bize gösterdi. Zamanla kanserin mekanizmalarını, kısaca şifrelerini çözmeye başladık. Bu bilgileri kullanarak  kansere karşı savaşta kullanacağımız ve eskiden hayal dahi edilemeyecek yeni silahlara sahip olmaya başladık. Son 10 yılda adeta bir volkan patlaması gibi yeni ilaçlar geliştirilmeye başlandı. Bugün artık hastalığa göre değil hastaya göre tedavi çağına girdiğimizi söyleyebilirim.

Bu gelişmelerden elbette akciğer kanserleri de payına düşeni almaktadır. Artık akciğer kanserli hastalarımızın genetik olarak farklı özelliklere sahip olduğunu anlayabiliyor ve o özelliklere göre tedavi edebiliyoruz. Akciğer kanserli hastalarımızı genetik laboratuarında inceleyerek, farklı genetik özelliklerini ortaya çıkartıp, ona göre tedavi yapabiliyoruz.

 

ÖNCE GENETİK TEST SONRA TEDAVİ

Akciğer kanserlerinde kişiye özel tedavi bağlamında çok  yeni ve ümit verici bir gelişme de ameliyat olmuş hastalarımızla ilgili. Biz ameliyat sonrası bazı hastalarımızın kemoterapi ve radyoterapiye gereksinimi olduğunu düşünüyor ve uyguluyoruz. Ama artık  hangi hastamızın kesin olarak böyle bir tedaviyi hak ettiğini bize gösterecek bir genetik testimiz var. Bu testin sonucunda, hastalarımızın  ameliyattan sonra nüks riski taşıyıp taşımadıklarını kesine yakın söyleyebilir hale geldik. Gelişmeler bu hızıyla sürecek olursa uzun olmayan bir gelecekte her hasta  genlerinin özelliklerine göre sınıflandırılıp, kişiye özel, hastaya özel olarak tedavi edilebilecektir.


Bu haber  480  kere okundu