Sancaktepe’ye geleceğin alt yapısı
Sancaktepe’de yaya ve araç trafiğini rahatlatacak alt geçit, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımı ile gerçekleştirildi.
17:26:00 2011-12-26

Samandıra’daki Altgeçit, Kavşak ve Bağlantı Yolları Uygulama Projesi ile Sancaktepe’nin trafik yoğunluğu çözüme kavuşturulacak. Osmangazi Caddesi- Ulubatlı Hasan Caddesi’ni kapsayan altgeçit ile Sarıgazi -Samandıra akımının sürekliliği sağlanırken, proje kapsamında önerilen altgeçit ile Kartal- Yenidoğan istikameti trafik akışı kesintisiz olarak işleyecek. Sancaktepe Emniyet Müdürlüğünün önünden başlayan projele ile mevcut durumda trafik lambalarına takılmadan kavşak geçilmiş olacak. Proje kapsamında gerekli yerlere istinat duvarları, yaya merdivenleri ve yeşil alanlar önerilerek projenin çevre ile uyumu sağlanacak.

 

 

KEŞİSEN YOLLARI AÇACAK

 

Köprülü Kavşağı'nın temeli 19 Aralık’ta düzenlenen törenle, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından atıldı. Başkan Topbaş, “Sancaktepe’nin bugüne gelebileceğini hayal edebilir miydiniz?  Bu kavşak, burada kesişen çok önemli yolları açacak. Saatte1.800 aracın geçebileceği bir alt geçit özelliğe sahip bulunuyor. ” dedi.  Konuşmaların ardından Topbaş,  Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Kaymakam Feyzullah Özcan ve çocuklarla birlikte butona basarak kavşağın temelini attı.

BÖLGE TRAFİĞİNİ RAHATLATACAK

 Proje ile mevcut yollar, yürürlükteki karayolu standartlarına ve bölgenin ihtiyaçlarına göre genişletilerek; 1 adet karayolu altgeçidi ve istinat duvarları yapılacak. Proje kapsamında yaklaşık olarak 355 metrelik yol kazıklı istinat duvarı, betonarme duvar ve toprakarme duvar projelendirildi. 2 adet kavşağın yapılacağı projede, toplamda 4 km lik yol yapılırken 15.000 ton asfalt serimi gerçekleştirilip, 5.500 metre alt yapı tesisi yapılmış olacak. Proje hayata geçirildiğinde, sinyalize kavşaktan kaynaklanan trafik akışındaki düzensizlikler giderilmiş olacak ve yaya sirkülâsyonu emniyetli ve konforlu bir şekilde sağlanacak.  

YOĞUN SAATLERDE TIKANIYOR

Mevcut yol şu anda Samandıra – Sarıgazi ve Kartal- Yenidoğan istikametinde iki şerit gidiş iki şerit geliş olmak üzere hizmet veriyor. Samandıra Kültür merkezinde kesişen iki cadde araçların dönüşünde ciddi zaman kaybına sebep olurken trafiğin ağırlaşmasına zaman zamanda tıkanmasına neden oluyor. Projelendirilen sinyalize olarak çalışıyor. Sinyalizasyon özellikle yoğun saatlerde tıkanmalara ve kuyruklanmalara neden oluyor. Ayrıca trafiğin yoğunlaştığı saatlerde mevcut sinyalize kavşak işleyişini ve trafik sürekliliğini olumsuz etkiliyor.

 Yaklaşık olarak Sancaktepe Emniyet müdürlüğünün olduğu başlayacak ve kavşak altından geçerek Yenidoğan istikametine ulaşacak. Alt geçit gidiş ve dönüş yönü olarak tasarlandı. İkişer şeritli yol 500 uzunluğunda inşa edilen alt geçit, gerek yayalar ve gerek araç trafiği için son derece önemli bir rahatlama sağlayacak, yaya trafiğini de olumlu etkileyecek. Geçidin bölgeye ticari hareketlilik katacağı düşünülüyor.

 

 

 

 


Bu haber  177  kere okundu