Şişli'de Rauf Denktaş'ın adı yaşayacak
Şişli Belediyesi, geçtiğimiz ay hayatını kaybeden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın adını ilçede yaptırılan bir kültür merkezine verdi.
16:51:00 2012-02-18

Şişli Belediyesi tarafından yaptırılan Rauf Denktaş Kültür Merkezi'nin temel atma töreni, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Denktaş'ın ailesinin katılımıyla gerçekleşti. Tesisin temelini, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Denktaş'ın oğlu Serdar Denktaş ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül birlikte attı. Törende konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye'de yapılan bir kültür merkezine Rauf Denktaş adının verilmesinin çok anlamlı olduğunu söyledi. KKTC'nin kuruluş mücadelesine tanık olan bir kişi olduğunu belirten Eroğlu, "Türkiye, rahmetli Denktaş'ın cenaze töreninde sergilediği duyarlılıkla, Kıbrıs davasına sahip çıktığını tüm dünyaya gösterdi. Bu davanın öncüsü ve kahramanı Rauf Denktaş adının anavatanda yaşatılması büyük bir vefa örneğidir" şeklinde konuştu. 
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise, Rauf Denktaş'ın hem Türkiye hem de KKTC açısından unutulmaz bir ulusal kahraman olduğunu belirterek, "Onun adını ilçemizdeki bir kültür merkezine vermekten büyük mutluluk duyuyorum. Bu kültür merkezinin inşaatı kısa sürede tamamlanarak, KKTC'nin kuruluş yıl dönümü olan 15 Kasım tarihinde hizmete açılacak" dedi. 
Rauf Denktaş'ın oğlu, KKTC Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş da törende yaptığı konuşmada, "Babam 88 yıllık ömrünü hiç durmadan, dinlenmeden, Kıbrıs Türklerinin özgürlüğü ve bağımsızlığı için mücadele ederek geçirdi. Bize zorluklar karşısında yılmamayı öğretti. Babamın adının anavatan Türkiye'de yaşatılması, Kıbrıs Türklerinin mücadelesine güç katacaktır" diye konuştu.
Tören öncesi çevrede geniş güvenlik önlemleri alınırken, eğitimli köpekle törenin yapılacağı alanda arama yapıldı. Şişli Ayazağa Mahallesi'nde temeli atılan Rauf Denktaş Kültür Merkezi, İstanbul'un en önemli kültür kompleksinden birisi olacak. Merkez, bin 600 metrekare üzerinde toplam 9 bin metrekarelik kullanım alanına sahip. Merkezde her türlü etkinliğin yapılabileceği teknik donanıma sahip bin 200 kişilik büyük bir salon, her türlü kültürel ve sosyal etkinliğe cevap veren nitelikte çok amaçlı toplantı
salonları yer alacak. 


Bu haber  148  kere okundu