Sancaktepe'de toprak kayması
Sancaktepe’te İSKİ’nin künk (beton su borusu) yenileme çalışmaları sırasında meydana gelen toprak kaymasında iki işçi göçük altında kaldı. İtfaiyenin kurtarma çalışmaları sırasında göçük alanına girmek isteyen işçi yakınlarını engelleyemeyen polis, kalaba
12:38:00 2012-01-06

Olay, geceyarısı Sancaktepe Yunus Emre Mahallesi Veysel Karani Caddesi’nde İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri’nin (İSKİ) künk yenileme çalışmaları sırasında meydana geldi. Caddede 3 gündür süren künk değişimi sırasında İSKİ’ye bağlı taşeron şirketin işçileri tarafından kazılan çukurun üst kısmındaki toprağın kayması sonucu İsmail Zengin (37) ve Hasan Bedruk (40) bellerine kadar toprağın altında kaldı. O sırada çukur içinde bulunan diğer 4 işçi toprak altında kalmaktan son anda kurtulurken, Zengin’i kendi imkanları ile kurtardılar. Zengin özel bir araçla hastaneye kaldırıldı. Beline kadar toprağa gömülü Bedruk’u çıkarmayı başaramayan işçiler, hemen itfaiye ekiplerine haber verdi. Kısa sürede olay yerine gelen Yenidoğan İtfaiye Ekipleri, çukura girip çalışmalara başladı. Kazma ve küreklerle süren kurtarma çalışmaları sırasında Bedruk’un toprak altında kaldığını duyan yakınları olay yerine geldi.

POLİS BİBER GAZI İLE MÜDAHALE ETTİ

Bedruk’un, yakınları kurtarma çalışmaları sürerken, göçüğün olduğu alana girmek istedi. Polis ekipleri kurtarma çalışmalarının yapıldığı bölgede yeniden oluşabilecek tekrar toprak kaymalarının önüne geçmek için Bedruk’un yakınlarını içeri almadı. Polis, çukura girmek isteyen kalabalığı durdurmakta zorluk çekince biber gazı ile müdahale etmek zorunda kaldı.

Yaklaşık bir saat beline kadar toprağa gömülü kalan Bedruk, itfaiyenin çalışmaları sonucunda kurtarıldı. Bedruk’u gören yakınları ve akrabaları sakinleşirken, yaralı Kartal Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede ilk müdahaleleri yapılan Bedruk ve Zengin’in sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Bir vatandaş, çalışmalar sırasında yol güvenliğinin alınmadığını, göçüğün de yoldan geçen kamyonların oluşturduğu sarsıntıdan kaynaklandığını iddia etti.


 

Bu haber  116  kere okundu