Kanser tedavisinde yeni yöntem
Kanser tedavisinin etkinliğini ve verimini arttıracak tamamlayıcı ve destekleyici tedaviler uygulanıyor.
13:20:00 2012-01-11

Kanser tedavisinde konvansiyonel tedavinin yanında, bu tedavinin etkinliğini ve verimini arttıracak tamamlayıcı ve destekleyici tedaviler uygulanıyor. Bütünleyici Onkoloji adı verilen bu metod, mevcut tedavi yaklaşımının bir adım ötesi. 
Bu yaklaşımda mevcut konvansiyonel tedavilerin (kemoterapi, radyoterapi, cerrahi) eksiklikleri ve sınırlayıcı noktaları tamamlayıcı ve destekleyici tedaviler ile tamamlanarak hem hastanın yaşam kalitesinin azalması önleniyor hem de konvansiyonel tedaviden alınan verim arttırılıyor. Bu tamamlayıcı tedavilerin başında ise fitofarmasötiklerin, yani ana hammadesi bitkisel olan ancak belli başlı saflaştırma işlemlerinden geçen ve etkinlikleri klinik çalışmalarla tespit edilen farmasötik ürünler geliyor. 
Bütünleyici Onkoloji'yi Türkiye'ye sunmak ve fitofarmasötiklerin kullanımını bilimsel bir tabana oturtmak hedefiyle 2010 yılında kurulan Çınaraltı Sağlık A.Ş. tüm bu çalışmalarını başarıyla sürdürüyor. Birçok sağlık sorununa karşı etkinliği klinik çalışmalarla kanıtlanmış, ana kullanım alanı kanser tedavisi olan farklı Tıbbi Mantarların etken maddelerini, konsantre ve standardize olarak içeren MycoPro markalı ürünleri İngiltere'den ithal eden Çınaraltı Sağlık A.Ş. yetkilileri, birçok farklı özel ve
devlet hastanesinde eğitim verdiklerini, fakat bu eğitimlerde sadece ürünlerini tanıtmadıklarını doğru beslenme, psikolojik destek, egzersiz vb. konulara da değindiklerini, kanser tedavisine yeni ve daha gelişmiş bir yaklaşım sunduklarını ve birincil hedeflerinin bu yaklaşımın Türkiye'de oturtulmasını sağlamak olduğunu belirtti. Kanser hastaları tarafından tamamlayıcı veya alternatif tedavilere yönelimin çok yüksek olduğunu, ancak kullanılan yöntemlerin etkinliğinin ve güvenilirliğinin tartışılır olduğunu da dile getiren Çınaraltı Sağlık A.Ş. yetkilileri, bu tür kullanımların kimi zaman faydalı kimi zaman da istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini, bundan dolayı bu tür kullanımların güncel ve güvenilir araştırma sonuçlarına uygun ve uzman hekim kontrolünde olmasının çok önemli olduğunu vurguladı. 
Son olarak; özellikle son 50 yıl içerisinde tıbbi mantarların kanser tedavisinde destekleyici olarak kullanımı hakkında birçok araştırma yapıldığını, bu araştırmalar sonucunda saflaştırılmış bazı etken (aktif) maddelerin tespit edildiğini ve standart konvansiyonel tedavinin yanında bu etken maddelerin kullanımının bazı kanser türlerinde hem sağ kalımı hem de yaşam kalitesini ciddi şekilde arttırdığının tespit edildiğini belirten Çınaraltı Sağlık A.Ş. yetkilileri, İngiltere'den ithal ettikleri MycoPro
tıbbi mantar ürünlerinin bu klinik çalışmalarda etkinliği tespit edilen etken maddeleri konsantre ve standardize olarak içerdiğini sözlerine ekledi.


Bu haber  216  kere okundu