Giresun Bağcılar'a taşınıyor
Üzüm, kayısı, kestane ve kiraz bahçelerini yeniden ilçeye kazandıran Lokman Çağrıcı, Yenimahalle'deki alana 120 fındık ağacı ekti.
14:13:00 2012-01-16

Nostalji bahçeleri ile donatılan Bağcılar'da şimdi de Fındık Bahçeleri oluşturuluyor. Nostalji Bahçeleri Projesi’ni Üzüm Bağı ile başlatan Bağcılar Belediyesi, Yenimahalle’deki toplam 5 bin 660 metre karelik alanda 120 fındık ağacı dikimi gerçekleştirdi.

 KARADENİZ DOLMA EVİ DE VAR

 Fındık Bahçesi’nde ayrıca sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılabileceği Karadeniz  yöresine özgü mimarisiyle Karadeniz Dolma Evi yapılıyor. Toplam 228 metre kare oturum alanından oluşan tesis bodrum, zemin ve bir kattan oluşuyor. Önümüzdeki günlerde tamamlanması planlanan Fındık Bahçesi, hem yeşil alan ihtiyacını karşılayacak hem de isteyen vatandaşlara piknik yapabilme imkanı sunacak. Piknik masalarının konduğu bahçe, süs havuzları ile de güzelleştirildi.

Nostalji Bahçeleri Projesi’nin Bağcılar’a özgü bir çalışma olduğunu söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Bağcılar’ı ismine uygun bir hale getirmek için başlattığımız bir proje idi. Daha önce Üzüm Bağımız, Kiraz, Kayısı ve Kestane bahçelerimizi yapmıştık. Hedefimiz, her mahallemize bir meyve bahçesi yapmak” dedi.

 

 

KUTU

 

 

NOSTALJİ BAHÇELERİ

 

Farklı ve özgün bir proje olarak 2006’da Üzüm Bağı ile başlatılan Nostalji Bahçeleri Projesi'ne, Bağcılarlıların yoğun ilgi göstermesi üzerine Üzüm Bağı’na yenilerinin eklenmesi ile devam edildi. Farklı mahallelerde Kiraz, Kayısı ve Kestane bahçelerini oluşturan Bağcılar Belediyesi, son olarak Fındık Bahçesi’nin projesini hazırladı ve çalışmaları başlattı. Meyve bahçeleri, Türkiye’nin farklı illeri ile özdeşleşen tarihi yapıların bir benzerlerinin inşa edilmesi ile daha da güzelleştiriliyor. Bu kapsamda Kayısı Bahçesi’ne Malatya Konağı, Kestane Bahçesi’ne Kastamonu Evi inşa edildi.  


Bu haber  134  kere okundu