Fatih Medreseleri Şişli'de yeni şube açtı
Türkiye'de 172 şubeye ulaşan Fatih Medreseleri, Şişli Halide Edip Adıvar Mahallesi'ndeki yeni şubesinin açılışını yaptı.
10:13:00 2012-05-24

Açılışta bir konuşma yapan Genel Başkan Masum Bayraktar, gündemdeki bazı konuları değerlendirip eğitimin önemine değindi.
Önemli simaların katılımıyla gerçekleştirilen açılışta bir konuşma yapan Genel Başkan Masum Bayraktar, Diyanet İşleri Başkanlığının yeni düzenlemesi olan özel Kur'an kursu açılımının çok önemli ve güzel bir çalışma olduğunu belirtirken, bu uygulamanın Kur'an kurslarında başarı ve kalitenin artması bakımından tahmin edilenin üstünde bir getirisi olacağını açıkladı. Bayraktar, konuşmasının devamında, "Diyanet İşleri Başkanlığının artık gücünün ve sorumluluklarının farkına varması lazımdır. Görev sahası, muhatap olduğu hedef kitlesi vb. konularda daha kalıcı, kaliteli, ön açıcı, ilham kaynağı olacak çalışmalara imza atmasını beklemekteyiz" ifadelerini kullandı.

"GENÇLERİN EĞİTİMİ İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMALIYIZ"


"Bugün artık devletin tüm kurumlarında hizmetin resmiyetten öte sivilleşip özelleştiği; kalite, verimlilik, hizmet çeşitliliği, rekabet ve yarışın teşvik edildiği bir dönemde, Diyanet'in din hizmetlerini 1950'lerden kalma devletin resmi memur anlayışı ile devam ettirmeye çalışması izah edilebilir gibi değildir" diyen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bulunmuş olduğumuz ortamda, gençliğin İslam, iman, namaz şuurundan koşarak uzaklaştığı bu zamanda bizler bu olanakları çoğaltıp, hatta gençlerimizin ayaklarına kadar gidip tek tek ulaştırmak için üzerimize düşen tüm vazife ve imkanları seferber etmezsek bu gençlik hakkında kimseye dertlenmeye hakkımız bulunamaz."

"ORDUEVLERİNDE ÖNEMLİ GELİŞME"


Açılışta kendisine yöneltilen soruları da cevaplandıran Masum Bayraktar, orduevlerinin bütün sivil halka açılmasının güzel bir gelişme olduğunu söyledi. Çalışmayı yapanlara teşekkür eden Bayraktar, "Ama bazı medya gruplarının bu gelişmeyi sadece sakallı ve çarşaflı insanlarımız için yapılmış gibi lanse edip adeta bu insanlarımızı dışlama kampanyası yürüttüğünü görmekteyiz" dedi.
Bayraktar, baş örtüsü ve fişlemeyle alakalı diğer bir soruya ise "Maalesef memleketimizde devletine kambur, milletin inanç ve milli duygularına küstahlık yapan, insanları karanlığa sürükleyen fakat kendilerine 'aydın' diyen birtakım karanlık ve mağrur bir kitle var. Bunlar üniversitelerin tepelerinde ve milletin gözü önündeler fakat yaptıkları dindarlarla uğraşmak, fotoğraflarını çekerek onları fişlemek ve sanat adı altında dinle ve Müslümanlarla dalga geçmektir" yanıtını verdi.

"FUTBOL SPOR MU, ŞİDDET VEYA BAHİS OYUNU MU?"


Bayraktar, sporda şiddet ve bahis oyunlarıyla alakalı soruya ise şu yanıtı verdi: "Bir futbol müsabakası için haftalar öncesinden hazırlıklar yapılıyor, insanımız saatlerce gişe kuyruklarında bilet alabilmek ve stada girebilmek için hem maaşlarını hem de vakitlerini boşa sarf ediyor. Stada girdiğinde tezahürat adı altında rakip takımın taraftarına, futbolcusuna ve hakeme ağza alınmayacak şekilde kötü sözler ve küfürlü ifadeler binlerce kişi tarafından koro halinde sarf ediliyor. Maçın bitiminde eğer bir de mağlup olursa bu sefer can ve mallara zarar vermeye başlıyor insanlar. Yakılan meşaleler, kırılıp sahaya atılan koltuklar acaba kaç kişinin yaralanmasına ve zarar görmesine sebep oluyor? Rakip taraftara, futbolculara ve hatta polise saldırmalar, hepsi birbirini tetikliyor ve hiçbir önlem bunları engellemeye yetmiyor." İnsanların, özellikle gençliğin eğitimine son derece önem verilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Bayraktar, gençlerin geleceğini maddi olarak düşünmenin yanı sıra manevi olarak da düşünmemiz gerektiğini vurgulayarak, "Maneviyatı olmayan bir nesil, bu boşluğu doldurabilmek için kendine başka buluşlar aramaktadır. Devlet ve millet olarak gençliğimizi kendimiz yönlendirmeli ve önlerini açmalıyız" dedi. Bayraktar, sözlerini, "Rahmet ve mağfiret iklimi olan mübarek üç aylara girmiş bulunmaktayız. Tüm İslam aleminin barış, huzur, sevgi ve kardeşlik çerçevesinde rahmet mevsimini en güzel şekilde idrak etmemizi Cenabı Hak'tan niyaz ederiz" ifadeleriyle tamamladı.


Bu haber  134  kere okundu