Kıl dönmesi kist değildir
Beyoğlu Özel Avusturya Sen Jorj Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Erdal Kaleli, kıl dönmesi ile ilgili önemli açıklaması..
16:37:00 2012-01-16

PİLONİDAL SİNUS (KIL DÖNMESİ)

Kıl dönmesi anlam olarak derinin dermis tabakasında oluşan kılın ilerlediği yolu şaşırarak ciltten çıkamayıp cilt altında uzaması halidir. Bu tarz kıl dönmesi kılın olduğu ve kökünden çekildiği vücudun her bölgesinde görülebilir. Bu tür kıl dönmesi daha çok batık veya kıl batması olarak tarif edilir.

Eski görüşte bu hastalığın doğumsal kaynaklı bir kist olduğu düşünülüyordu bu sebeple KİST DERMOİD SAKRAL olarak adlandırılıyordu. Yeni görüşe göre bir kist değil     ( kist : tam kapalı boşluk) bir sinüs (bir delikle açıklığı olan boşluk) olduğuna karar verilmiştir ve PİLONİDAL SİNÜS adı kullanılmaktadır. Pilonidal'in literaratürdeki anlamı ''kıl yuvasıdır''.

HASTALIK  FAKTÖRLERİ

 Vücut kıllarının ve günlük dökülen kıl miktarının fazla olması, kalçalar arasındaki yarığın dar ve derin olması sonucu kıllara uygulanan emme kuvvetinin artmasıyla dökülen kılların dar ve derin olukta uzun süre beklemesi, derinin uzun süre nemli kalmasının kılların batmasını kolaylaştırması, kalçalar arasındaki yarıkta çatlak ya da nedbe dokusunun olması, uzun süre oturarak çalışmaya bağlı olarak burada cildin kan dolaşımının bozulması ve biriken kılların devamlı olarak bu bölgede yaralanmaya neden olması, kötü hijyen; uzun sure bu bölgenin yeterince temizlenmemesi.

Belirtileri: Bazı hastalarda hiçbir belirti vermeyebilir. Belirtiler küçük bir çukurdan büyük ağrılı bir kitleye kadar değişebilir. Berrak, koyu renkli ya da kanlı akıntı olabilir. Enfeksiyonla beraber kuyruk sokumu bölgesi kırmızı, hassas hale gelebilir ve pürülan akıntı olabilir. Enfeksiyon şiddetli olursa ateş, halsizlik ve bulantıya da yol açabilir.

 

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

 Tedavi, hastalığın durumuna bağlıdır. Akut apse varlığında, bir kesi yapılıp, irin-cerahatın boşaltılması sağlanmalıdır. Tekrarlayan infeksiyon atakları, akıntıya neden olan olgularda genelde ameliyat önerilmektedir. Bazı kliniklerde ameliyat dışı tutucu yöntemler uygulanmaktadır.  Sklerozan Madde Enjeksiyonu, kavitenin koterize edilmesi, kriyoterapi, gümüş nitrat ve yüzde 80-90'lık alkol de bu amaçla kullanılabilir. Bu yöntemlerin tedavideki başarısı sınırlıdır. Pek tercih edilen yöntemler değildir.

 Cerrahi Yöntemler: Kıl Kistlerinin (Pilonidal Sinüsün) Açılması (Kistotomi), Kıl Kistlerinin Açılması ve Kist Kenarının Cilde Dikilmesi (Marsupializasyon), Kıl Kistlerinin Cerrahi Olarak Çıkarılması ve Yaranın Açık Bırakılması, Kıl Kistlerinin Cerrahi Olarak Çıkarılması ve Yaranın Primer Kapatılması, Kıl Kistlerinin Cerrahi Olarak Çıkarılması ve Yaranın Flep ile Kapatılması.

FLEP YÖNTEMİ

Son yıllarda Flep ameliyatı tercih edilmektedir. Oldukça etkili bir yöntemdir. Kist çıkarıldıktan sonra yaranın kapatılması özel bir yöntemle yapılır. Flep yönteminin pek çok avantajı vardır. Kıl kistleri ve bu kistlerin ağızları (sinüs, sinüs ağzı), enflamasyona uğramış olan cilt geniş olarak çıkarılabilmekte ve geride kalan boşluk sağlam dokularla gerilimsiz olarak kapatılabilmektedir. Ayrıca dikiş hattının vücut orta hattında olması önlenebilmektedir (vücut orta hattındaki yaralar geç iyileşmektedir). Buna ek olarak hastalığın oluşmasını kolaylaştıran kalçalar arasındaki dar ve derin yarık kaydırılan flep ile ortadan kaldırılmış olur.


Bu haber  340  kere okundu